Яка ситуація з онкозахворюваннями на Сумщині
Про це під час брифінгу повідомили головний державний санітарний лікар в Сумській області Ірина Купрієнко та директор комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Сумський обласний клінічний онкологічний центр», кандидат медичних наук, лікар онколог –хірург Володимир Шевченко.
Щороку понад 100 тис. українців дізнаються, що мають рак. За даними Національного канцер-реєстру, у 2023 році онкологічні захворювання виявили у 110 022 людей (52 626 чоловіків і 57 396 жінок).
«На жаль, Сумщина завжди була серед областей-лідерів щодо захворюваності на злоякісні новоутворення. У 2024 році статистика онкохворих така: 373 хворих на 100 тис. населення, середня по Україні цифра – 320-340 хворих на 100 тис. населення, – повідомив Володимир Шевченко. – До речі, чисельність хворих в області дещо зменшилась (раніше була – 420 хворих на 100 тис. населення), але це пов’язано з відтоком пацієнтів через війну, а не з тим, що ситуація в регіоні покращилась».
За його словами, сьогодні на прийом в Сумський обласний клінічний онкологічний центр приходить десь в середньому 30 первинних пацієнтів за день. Із них десь 20 пацієнтів – із діагнозом підозри і лише 10 – з доброякісними патологіями».
Серед патологій – на перших місцях рак молочної залози, якщо брати жіноче населення, якщо брати всіх пацієнтів, незалежно від статі – це захворювання шкіри та колоректальні раки, потім іде рак легенів.
Директор Сумського обласного клінічного онкологічного центру розповів, що наразі на обліку в закладі перебуває На обліку перебуває 42 963 пацієнти. Зареєстровано 3 530 нових випадків онкозахворювань.
Протягом 2024 року проведено 3 874 оперативних втручання, включаючи такі інноваційні операції, як: відеоасистована торакоскопічна лобектомія (VATS-лобектомія), лапароскопічна резекція шлунка, операція Маккеона.
У 2024 році центр отримав сучасне медичне обладнання, яке дозволяє покращити діагностику та лікування.
Спікери під час брифінгу багато уваги приділили профілактиці онкозахворювань.
«Кожного року 4 лютого у нас є Всесвітній день боротьби проти раку. Це нагадування про важливість профілактики, ранньої діагностики і доступного лікування, – розповіла Ірина Купрієнко. – Саме раннє виявлення онкозахворювань – це ключовий фактор успішного лікування. Оскільки покращує прогнози і збільшує шанси людини на повне одужання».
У 2024 році уряд схвалив Національну стратегію контролю онкологічних захворювань до 2030 року. Стратегія спрямована на зниження захворювання та смертності, покращення життя пацієнтів, забезпечення системи надання доступних високоякісних медичних послуг в Україні тощо.
Ця Стратегія охоплює профілактику, раннє виявлення, доступ до сучасного лікування, підвищення рівня медичної освіти, поінформованості населення, а також розвиток реабілітації, догляду та паліативної допомоги.
«Саме завдяки профілактиці можна вберегтися від раку, – зазначила головний державний санітарний лікар в Сумській області. Є два види профілактики – первинна та вторинна профілактика. Первинна профілактика – це, насамперед, усунення канцерогенних факторів, більшість із яких зумовлені способом життя людей. Тобто це відмова від куріння, зміна харчового раціону, додавання до нього вітамінів і мікроелементів, своєчасне лікування хронічних хвороб. Це все реально знижує ймовірність виникнення захворювання».
Вторинна профілактика більш спрямована на виявлення, лікування і спостереження груп ризику людей, що мають хронічні чи передракові захворювання, тих людей, які знаходяться в тривалому контакті із канцерогенними факторами, людей, які мають генетичну схильність до раку.
Найбільш ефективними є програми масового огляду з виявлення раку і передракових захворювань шкіри, слизової оболонки рота, раку шийки матки, щитовидної залози, прямої сліпої кишки тощо.
1 січня 2025 року в Україні набув чинності наказ про порядок скринінгу та ранньої діагностики раку молочної залози, раку шийки матки та колоректального раку, а також моніторингу стану здоров’я пацієнтів з груп ризику.
Вторинна профілактика пацієнта має проходити у сімейних лікарів. Сімейного лікаря кожна людина має відвідувати хоча б один раз на рік.
У разі виявлення ознак, що можуть свідчити про розвиток раку, сімейний лікар направляє пацієнтів на дообстеження та лікування до вузьких спеціалістів. Ці медичні послуги безоплатні у межах програми медичних гарантій.
Пройти обстеження можна за направленням лікаря.
• мамографія — обстеження молочних залоз;
• гістероскопія — обстеження матки;
• езофагогастродуоденоскопія (гастроскопія) — обстеження стравоходу і шлунка;
• колоноскопія — обстеження товстого кишківника;
• цистоскопія — обстеження сечового міхура;
• бронхоскопія — обстеження трахеї та бронхів.
Усі перераховані лабораторні й інструментальні дослідження щодо раннього виявлення раку безоплатні за направленням лікаря, їх покриває програма медичних гарантій.
Під час проведення обстежень пацієнтам безоплатно гарантується консультація лікаря, обстеження, аналіз і опис результатів, місцева або загальна анестезія під час проведення гістероскопії, бронхоскопії, езофагогастродуоденоскопії, колоноскопії та цистоскопії тощо.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ