Які програми психологічної підтримки доступні для жителів Сумщини
1 травня в Україні та світі розпочався Місяць обізнаності про ментальне здоров’я. Сумщина долучилася до кампанії обізнаності «Сенси поряд. Ти як?», що проводиться в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? – ініціативи першої леді Олени Зеленської.
«Повітряні тривоги, обстріли, постійне читання новин, втрати – така реальність для українців. Але варто пам’ятати: щоб залишатися стійкими та надалі протистояти ворогу, потрібно бути сильними. І це не про фізичну силу, а й про турботу про себе – відпочинок, збалансоване харчування, якісний сон та терапію», – на цьому під час брифінгу наголосив заступник головного державного санітарного лікаря Сумської області Микола Торгачов.
«З метою підтримки мешканців Сумської області, які страждають від наслідків війни, в 6 пілотних громадах області (Сумській, Глухівській, Лебединській, Конотопській, Роменській та Шосткинській) створено Путівники послуг з ментального здоров’я, які можна знайти на офіційних ресурсах цих громад. Такі Путівники містять не просто перелік контактів, а чіткі маршрути та систему перенаправлень, щоби кожна людина змогла знайти саме «свою» послугу та отримати її», – розповіла регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Жанна Сидоренко
Окрім цього на платформі «Ти як?» оновлено розділ «Самодопомога» – повноцінний онлайн-інструмент, де зібрані короткі техніки, тести, рекомендації на щодень і для кризових станів. Є вправи з дихання та стабілізації, моніторинг настрою, алгоритми дій у складних станах.
Якщо впоратись самотужки не вдається, можна звернутись за медичною допомогою до фахівців.
Центри ментального здоров’я: які послуги можна отримати у закладі?
З 2024 року в Україні запрацювали 30 центрів ментального здоров’я – майданчиків, де громадянам надають спеціалізовану психіатричну допомогу (Комплексна оцінка психічного, фізичного та соціального стану, встановлення діагнозу, призначення медикаментозного лікування розробка індивідуального плану лікування та відновлення) кризову допомогу (консультування у кризових ситуаціях, взаємодія із екстреними службами) та психосоціальну підтримку. На Сумщині такий заклад функціонує в Охтирському районі. Звернутись можна самостійно або за направленням сімейного лікаря.
Як надаються послуги?
Амбулаторно – безпосередньо у центрі ментального здоров’я
В громаді – мобільними мультидисциплінарними командами за місцем проживання людини
В онлайн-форматі або телефоном у випадку кризової допомоги
На Сумщині функціонують 14 Центрів життєстійкості
При Сумському обласному центрі соціальних служб діє мобільна служба соціально-психологічної та методичної допомоги. Соціально-психологічною допомогою вже охоплено 14 територіальних громад. Також на базі закладу працює Денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства з «кризовою кімнатою» та мобільна бригада соціально-психологічної допомоги.
У партнерстві з командою «Проджект ХОУП» у Сумах відкрито Центр психосоціальної підтримки. У закладі пропонують психологічні консультації, групи підтримки для жінок, вправи для дітей, творчі майстерні, арттерапію, йогу, пілатес та курси англійської для дітей і дорослих. Заняття проводять кваліфіковані фахівці на безкоштовній основі для всіх бажаючих.
За ініціативи ГО «Інноваційні соціальні рішення», підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні та фінансування Управління ООН з координації гуманітарних справ у містах Суми та Шостка працює безпечний простір для жінок та дівчат «Вільна». Проводяться групові та індивідуальні сесії з психологом, кар’єрні сесії, зустрічі з експертками у сфері здоров’я.
Безпечні простори для жінок і дівчат від обласної ГО «Ліга сучасних жінок», що створені у містах Суми, Глухів та Лебедин надають анонімні й безкоштовні психологічні та юридичні консультації з питань протидії домашньому насильству.
Детальніше про послуги, місце проведення заходів можна дізнатись на сторінках громадських організацій у соціальних мережах.
Фахівці наголошують: вкрай важливо бити на сполох в той момент, коли ви відчуваєте, що не можете впоратися зі своїми психологічними проблемами самостійно. Адже від ментального здоров’я залежить буквально все: спокій, стосунки з рідними, кар’єра. Звертайтесь до спеціалістів, дбайте про емоційне розвантаження і відпочинок. Піклуйтесь про себе і свій психоемоційний стан.
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ