За рік на Сумщині померли майже 300 ліквідаторів аварії на ЧАЕС
За 2021 рік майже на 300 ліквідаторів стало менше на Сумщині. Ті, хто особисто побував на Чорнобильській атомній електростанції після аварії, прийшли 14 грудня до пам’ятника ліквідаторам у Сумах, аби згадати тих, кого вже немає серед живих.
“Я не шкодую, це таке, як кажуть, судьба”, – так про своє перебування протягом двох місяців влітку 1986 року на Чорнобильській АЕС розповідає Сергій Демченко. Він там служив заступником командира роти.
“Чистили транспортери, опалубки подавали на саркофаг. Коридори закладавали. Там було 60-50 рентген. Буквально за дві-три хвилини ми отримували дозу. На початку в нас була доза до двох рентген, а потім – півтора рентгени”, – згадує він.
Вже після закінчення будівництва укриття над 4-м енергоблоком, на ліквідацію наслідків аварії поїхав Сергій Прядко. Він керував авто та “стройбатами”.
“Ліквідовували рудий ліс, його вирізали і закопували, робили дезактивацію навколишніх сіл і не тільки. Покладали навколо чорнобильського блоку шар піску, ґрунту, 25 см, де фонило – більше, і асфальт”, – розповідає Сергій.
“Вони проявили мужність, хоробрість, героїзм. Вони розуміли, ті хто пішов на ліквідацію цієї катастрофи, що це буде велике горе не тільки там, де знаходиться ця ситуація, це буде далеко за межами нашої держави”, – вважає учасник мітингу Микола Чижиченко.
За інформацією обласного департаменту соціального захисту, нині на Сумщині проживає 6 032 ліквідатори. За 2021 рік померло майже 300 людей. Загалом постраждалих від аварії на ЧАЕС нині в області 12 270.