Земельна реформа може стати потужним поштовхом для розвитку економіки України
Про це голова облдержадміністрації Микола КЛОЧКО зазначив під час засідання «круглого столу» із земельних питань за участю провідних економістів, юристів, очільників об’єднаних територіальних громад, підприємців
За словами Миколи Клочка, у жодній країні Європи наразі немає мораторію на продаж землі. Він діє лише в 6 країнах світу – Північній Кореї, Конго, Венесуелі, Кубі, Таджикистані та в Україні.
«Мораторій щорічно «краде» у 6,9 мільйонів власників паїв до 50% потенційного доходу, особливо через низьку вартість оренди землі, яка в нашій країні є однією з найнижчих в Європі. Тому гасло «земля − не товар» сьогодні − це лише спекуляція на почуттях українців, – зазначив Микола Клочко. – Крім того, не секрет, що ринок землі вже існує, але він нелегальний, підпільний, «Чикагський», я би сказав. Тому легалізація ринку землі − це боротьба з корупцією в земельній сфері».
Земельна реформа стане потужним поштовхом для розвитку економіки – ВВП може зрости до 5% на рік, впевнений голова облдержадміністрації, в аграрну галузь прийдуть інвестиції.
«За оцінками експертів, ринок землі дасть Україні додатково 2 – 3 млрд. доларів інвестицій на рік. Це, безумовно, цифри, які вражають, – підкреслив очільник області. – Уряд робить правильно, коли запрошує до формування сучасного законодавства щодо вільного обігу землі експертів і проводить масштабне обговорення. Для нас принциповим є той факт, що саме на засіданні подібних «круглих столів» ми – влада, бізнес і громадськість – можемо почути один одного».
Експерт IMF Group Ukraine Михайло КУХАР уже три роки є членом міжвідомчої робочої групи, яка бере участь у підготовки земельної реформи.
«Країни світу робили земельну реформу по-різному, – розповів він. – Україна її хоче втілити в рамках протекціонізму щодо дрібних та сімейних фермерських господарств. Таким чином власниками української землі будуть тільки українці. Уряд запобігає надмірному скуповуванню землі і спекуляціям на ринку, обмеживши продаж площею не більше 200 га в одні руки. Запровадження ринку землі зруйнує монополію агрохолдингів (наразі 100 великих агрокомпаній орендують 6,5 млн. га української землі (20% загальної площі земельного фонду)».
Начальник Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Наталія УСИК навела статистичні дані, котрі доводять, що земельна реформа зовсім не вигідна агрохолдингам, які прагнуть залишити все без змін.
«На Сумщині державні акти на землю було вручено 245 тисячам власників земельних ділянок, – повідомила вона. – Наразі фактично на умовах оренди використовують 211 тисяч земельних паїв на площі понад 700 тисяч гектарів. За договорами оренди земельних паїв, укладених в 2016-2017 роках із ставкою орендної плати менше 7% укладено договорів оренди на площу 173 тисячі гектарів або 23% від усіх договорів, від 4% до 5% – на площі 217 тисяч гектарів, і до 3% – на 54 тисячі гектарів».
Учасники «круглого столу» були єдині в одному: власники землі повинні вільно розпоряджатися нею, бути господарями, а не пайовиками, які отримують нещасні копійки, як подачку від агрохолдингів та крупних фермерів. Але запуск ринку землі повинен відбутися тільки після повного забезпечення законодавчих, організаційних і інституційних умов.