Сумчан закликають зберігати спокій та не піддаватись провокаціям з боку ворога
“Нас згадують лише на річницю”: історія ліквідатора з Сум, який місяць провів у зоні ЧАЕС
Наслідки влучань ворожими КАБами по заводу в СумахФОТО
На Сумщині триває зведення фортифікаційних споруд
У матері двох дітей із Шостки діагностували онкологію лімфатичних вузлів. Необхідна допомога
На крісло директора Сумського ліцею №33 – до десяти охочих
У Білопіллі рятувальники ліквідували пожежу, яку спричинив ворожий обстріл
У Глухові студенти агротехнічного коледжу впорядкували могили спочилих працівників освітнього закладу
Атака на Суми: без жертв, постраждала промислова інфраструктура
На Сумщині мешкає 11149 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи
У Сумах попрощалися із захисниками Дмитром Токарем та Дмитром Руденком
На прикордонні Сумщини кардинальних змін в обстановці не зафіксовано – ОТУ “Сіверськ”
У Сумах дали 7 років грабіжнику, який взяв на справу ще й підлітка
Лебединські поліцейські припинили незаконний поруб деревини
У Сумах учням початкових класів пропонують інтегровані уроки
У громад Сумщини забрали 45 млн субвенції
Квітковому вандалу присудили громадські роботи
Юна атлетка з Конотопа здобула перемогу на обласних змаганнях
У прокуратурі повідомили інформацію про обстріл Сум та БілопілляФОТО
Жителька Сумщини, яка планувала виїхати жити за кордон, стала жертвою шахрая і втратила 174 тисячі гривень
Стали відомі подробиці артобстрілу Білопілля
За міністра агрополітики Сольського внесли 75,7 млн грн застави
Вибухотехніки поліції проводять в Сумських школах уроки з мінної безпеки
Демченко: російські ДРГ не мають чіткого графіка атак, але найбільш активні вони на Сумщині
Школярка із Шостки – суперфіналістка конкурсу наукових робіт “Всеукраїнський юнацький водний приз-2024”
В Україну повернули 140 полеглих оборонців, зокрема і захисників із Сумщини
Сумщина вшанувала пам’ять жертв трагедії на ЧАЕС
Працівники СумДПУ отримали премію НАН України
На Сумщині громаді повернуто 162,8 га землі вартістю 18,4 млн грн
В бою за Україну загинув воїн із Кролевеччини Микола Калачевський

Хто качає газ із сумської землі?

Скільки коштує для нас газ ми знаємо, чули і про приватні свердловини, які дають прибуток приватним кишеням. Але нічого конкретного – хто і звідки нам його постачає, хто має дозволи на розробку газових родовищ у нашому регіоні, в які офшори йдуть наші гроші? Як виявилося із опублікованого журналістського дослідження Олександра Панченка, серез 33 родовищ, розташованих на території Сумської області, 21 підпорядковане державі. Інші належать приватним компаніям, при цьому деякі зареєстровані за однією адресою, мають закордонних власників, зареєстрованих в Кіпрі чи в Панамі, що не заважає отримувати надприбутки від видобутку природних копалин на нашій території.

Отож, за даними Державного інформаційного геологічного фонду, в Сумській області дозволи на розробку газових родовищ мають три державні компанії: ПАТ «Укрнафта» – 20 дозволів, ДК НАК «Надра України «Чернігівнафто-газгеологія» та ПАТ «Укргазвидобуток» – по одному. По одному дозволу мають приватні компанії ООО «Науково-виробнича корпорація Український енергетичний союз», ООО «Науково-виробниче підприємство «Нафтогазекологія», ООО «Інженерно-бурова група «Тритон», ООО «Укргеоінвест», ООО «Слободнафта», ООО «Веспен», Приватне акціонерне товариство «Техноресурс», ООО «Східний геологічний союз», ООО «Гео альянс Ясенівське».

Найбільшою нафто-видобувною компанією в Сумській області є публічне акціонерне товариство «Укрнафта», яке діє на території України з 1994 року. Частка цього товариства в загальному видобутку нафти з газовим конденсатом в Україні в 2015 році становить 67,9%, в загальному видобутку газу – 7,6%. При цьому на балансі бурових управлінь даної компанії знаходиться 46 бурових установок. ПАТ «Укрнафта» володіє 82 спеціальними дозволами на видобуток (промислову розробку родовищ) вуглеводнів.

Але не все так гладко в найбільшій компанії України, як може здатися на перший погляд.

Станом на 1 березня 2017 роки за нею рахується податковий борг понад 12 млрд. грн. Нагадаємо, що 22 жовтня 2015 року в рамках стягнення заборгованості за податковими зобов’язаннями, Державна Фіскальна служба України описала майно «Укрнафти», включаючи нерухомість, газопереробні заводи, свердловини і товарну продукцію компанії на суму 9,2 млрд. гривень. Якщо справи так підуть і далі, то не виключено, що «Укрнафта» втратить ще якусь частину.

Крім того, компанія заявила, що деякі з родовищ можуть припинити видобуток вуглеводнів через закінчення дозволу на видобуток копалин. Власне, вже зараз припинилися роботи на Заводовському родовищі Львівської області. Видобуток зупинено у зв’язку з відмовою Державної служби геології і надр продовжити ліцензію на це родовище.

Те ж чекає і на 6 родовищ Сумської області. Перше на закриття – Південно-Панасівське, у якого дозвіл на видобуток корисних копалин діє до 9 червня 2017 року. 27 червня закінчуються двадцятирічні дозволи відразу для п’яти родовищ: в Анастасіївці, Артюхівці, Коржах, а також в Рибальському. До 23 вересня проіснує дозвіл на Липоводолинське родовище. За інформацією прес-служби «Укрнафти», компанія вжила всіх необхідних заходів з продовження дозволів, передавши регулятору необхідні документи вчасно і в повному обсязі. Однак «Держгеонадра» відмовляється продовжувати ліцензії, посилаючись на наявність податкового боргу. У разі не продовження ліцензії «Укрнафта» змушена буде законсервувати свердловини, а сотні працівників, які їх обслуговують, залишаться без роботи. У свою чергу, видобувне підприємство вже звернулося до суду для захисту своїх інтересів. Але в чию сторону схилиться чаша ваг у правосуддя, поки не відомо, а тим часом державне підприємство очікує на перевірку близько 70 різних інспекцій.

Другою нафтогазорозвідувальною компанією на території Сумщини є дочірнє підприємство національної акціонерної к омпанії “Надра України” Чернігівнафтогазгеологія”, яка має дозвіл на розробку родовища в зоні Тунівських структур до вересня 2018 року і видобуває газ, нафту, а також конденсат. Компанія заснована в далекому 1991 році і знаходиться в підпорядкуванні НАК «Надра України», створеної згідно з Указом Президента з метою поліпшення забезпеченості потреб України в корисних копалинах, збереження і нарощування потенціалу геологічних підприємств. Станом на 1 березня 2017 року компанія має 15 млн. податкового боргу. Крім того, ця компанія була неодноразово помічена в кримінальних справах в сфері економіки, а в даний час проводяться слідчі дії з вилученням та перевіркою документів.

Найбільшим газодобувним підприємством є ПАТ «Укргазвидобування». У його розпорядженні на території Сумської області знаходиться одне родовище, розташоване за 18 км на південний захід від м Лебедин. Займається видобуванням природного газу, нафти, конденсату і супутніх етану, пропану і бутану. Строк дії дозволу завершується 8 лютого 2018 р. Слід зазначити, що ПАТ «Укргазвидобування» фігурувало у відмиванні грошей. За часів правління Януковича чиновники ПАТ «Укргазвидобування» разом з колишнім депутатом Київської обласної ради Сергієм Арєф’євим в 2014-2015 роках організували закупівлю товарів за завищеними цінами, що призвело до переплати від 20 до 40 млн грн. До того ж, саме він разом з директором ТОВ «Борінком» організував закупівлю товарів для держкомпанії на суму понад 200 млн. грн. у підконтрольних їм підприємств і інших фіктивних фірм без проведення тендерних процедур. При цьому вартість товарів була завищена приблизно на 10-20%.

Тепер подивіться на приватні компанії. ТОВ «Науково-виробнича компанія« Український енергетичний союз» має одне родовище, розташоване за 10 км на схід від смт. Глинськ. Дозвіл діє до 21.01.2010-21.01.2020.

Компанія зареєстрована 2008-03-21 реєстратором Лебединської РДА в Сумській області. Серед засновників компанії значиться Дяченко Тетяна Олексіївна і Леонтьєв Володимир Анатолійович, який є керівником і кінцевим бенефіціаром. Компанія розташована в с. Ворожба Сумської області. Згідно з даними, які вона подавала при реєстрації, її основною діяльністю є сфера автомобільного транспорту. Незважаючи на це, компанія вже встигла отримати дозвіл на видобуток нафти, газу і конденсату.

ТОВ «Науково-виробниче підприємство «НАФТАГАЗЕКОЛОГІЯ» має родовище за 5 км на південний захід від смт. Липова Долина, дозвіл дійсний 21.02.2010-21.02.2020. Засновниками цього підприємства є Барішполь Валерій Миколайович, Зеленська Наталія Василівна, Леонтьєва Ольга Василівна, кожен з яких вніс в підприємство близько мільйона гривень. До речі, Ольга Леонтьєва є родичкою керівника цього підприємства. Управляти «Нафтогазекологією» було призначено Зеленського Ігоря Івановича. Згідно з інформацією на сайті «Антикор», науково-виробниче підприємство «Нафтогазекологія» в 2005 році заснували полтавці Ігор Зеленський і Віктор Дядечко. Останній з них – головний інженер компанії «Нафтогазвидобування», оперативне керівництво над якою в той час здійснював Микола Рудьковський. У 2010 році Дядечко став депутатом Полтавської обласної ради від Соціалістичної партії, яку очолює Рудьковський. У тому ж році компанія отримала в користування нафтове родовище «Братсько-Яснопольщинська зона» в Сумській області. У цей час її власником був кіпрський офшор Tenerale Trading. Його коріння, згідно кіпрському реєстру, перетікають в інші офшорні компанії з Кіпру: Redeck Investments і Tancera Holdings. Директором Tenerale є Валерій Барішполь (керівник «Нафтогазвидобування» в 2012-2013 роках).

ТОВ «Інженерно-бурова група «Тритон» має родовище неподалік м Охтирка на термін дії 09.08.2012-09.08.2032. У переліку засновників ТОВ прописано ПАТ «Національна акціонерна компанія «Надра України», а також ТОВ «Вайтскейп лімітед», зареєстрована за київською адресою. Обидва засновника внесли до загального статутного фонду по 650 гривень.

Засновники ТОВ “ТРИТОН”, яке розробляє родовище поблизу Охтирки, внесли до статутного фонду всього по 650 гривень. А скільки викачали?

Досить цікавою є інформація про кінцевих бенефіціарів власників. Отже, одним з контролерів є Олена Фотіо (республіка Кіпр), а також Максим Ковальчук, зареєстрований в Чернігівській області.

Журналіст перевірив ТОВ «Вайтскеп лімітед» в базі даних міністерства юстиції. Серед основних КВЕДів значиться: оптова торгівля зерном, тютюном, насінням, кормами, напоями, продуктами харчування, роздрібна торгівля пальним, при цьому основна діяльність зосереджена на неспеціалізованій оптовій торгівлі. Засновниками цієї компанії є вищезгаданий Максим Ковальчук, а також компанія «Іловорем лімітед», зареєстрована в Кіпрі. Кінцевими контролерами є ті ж особи, що і в «Вайтскеп лімітед». Можемо припустити, що саме через коридор «Вайтскеп лімітед» і «Іловорем лімітед» гроші, які були отримані шляхом видобутку корисних копалин і їх реалізації, потрапляють на офшорні рахунки співзасновників і кінцевих бенефіціарів компаній.

ТОВ «Укргеоінвест» має дозвіл на родовище в Сумській обл. під назвою «Площа Столяровська» 06.02.2013-06.02.2033. Цю компанію 2007 року створили два харків’янина: Ігор Сидорак і Роман Сторожев. Частки підприємства були розподілені порівну. При цьому Сидорук увійшов до статутного капіталу особисто, а Сторожев – через «Центральну газонафтову компанію», яка належала його дружині Ользі.Спочатку «Укргеоінвест» використовували як інвестиційну компанію. Незабаром фірма стала засновником і співзасновником кількох газових трейдерів. Серед них «Український інститут геологічних експертиз», «Південноукраїнська гірничорудна компанія» і «Українська нафтогазова компанія». Остання, як повідомляли «Наші гроші», в 2012 році сукупно продала 220 млн кубометрів газу на 920 млн грн, в тому числі і компанії «Укравтогаз», що входить в структуру НАК «Нафтогаз». У 2011 році власники компанії змінилися. Ними стали три маловідомих жителя столиці Віктор Дмитрієв, Анна Лепесей і Євген Оболонік. На початку 2013-го «Укргеоінвест» отримав спецдозвіл на розробку Столяровського нафтового майданчика в Липоводолинському районі Сумської області. На даний момент в числі засновників вказані тільки два прізвища – Петро Катеринчук і Віктор Дмитрієв, останній з яких і очолює підприємство.

ТОВ «Веспен» розробляє родовище за 8 км на схід від м.Ромни, маючи дозвіл 28.07.2016- 28.07.2036. Це досить молоде підприємство (зареєстроване в 2014 році), яке знаходиться в Києві. Засновниками є Руслана Данилова, Олена Яшна, а також Ірина Нізюлік, обрана на посаду керівника. У переліку напрямів діяльності: видобуток сирої нафти (основний); видобуток природного газу; надання допоміжних послуг у сфері добування нафти та природного газу.

Джерело: http://roxolana.com.ua/

Поділитися в соціальних мережах
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу
У Ростовській області горів нафтопереробний завод, соцмережі писали про удар з безпілотника
ЄС офіційно визнає Україну кандидатом на вступ: проєкт рішення