Роменські посадовці проводять таємні закупівлі
Відділ освіти Роменської міської ради за минулий рік провів 94 закупівлі товарів і послуг на суму 20,2 мільйона гривень. На що саме і настільки ефективно витрачені ці кошти – сказати досить важко, адже замовник продовжує уникати відкритої конкуренції і натомість полюбляє тихі допорогові процедури.
За допороговою процедурою (до 200 тисяч гривень, якщо рішенням міської ради не встановлені менші пороги) комунальний замовник зобов’язаний тільки публікувати звіт про укладений договір. З ким укладати цей договір і на яких умовах – визначає сам замовник, керуючись власними уподобаннями.
Така система працювала роками і була дуже зручною для відмивання комунальних коштів через підставні фірми та закупівлю товарів за завищеними цінами. Система ProZorro дещо притіснила замовників, і тепер вони змушені «крутитися» в межах 200 тисяч.
Звичайно, більшість міських рад ці пороги понизила, деякі навіть до 5 тисяч гривень, але Роменщину такі новаторства поки не торкнулися.
Якщо ж ми зазирнемо в ці «допорогові» закупівлі, то побачимо, що Відділ освіти міста Ромни 85% своїх контрактів укладає саме в цих межах. Причому в 2016 році аж 15 договорів були укладені на суму від 180 до 199 тисяч гривень. Тобто всього трішки не дотягнувши до зловісного порогу.
Таким чином освітяни примудрилися закупити 11 електросковорідок по 18 тисяч гривень, лабораторний комплекс «Механіка» за 190 тисяч гривень, ігровий комплекс за 195 тисяч, холодильники, бойлери, водонагрівачі та багато іншого на загальну суму 6 мільйонів гривень. Причому здогадатися, що саме закуплено, досить важко, адже замовник у звіті вказує лише загальну назву товару.
У 2017 році найбільше контрактів Відділ освіти укладав з двома підприємцями – Токар Наталія Михайлівна та Бондаренко Володимир Давидович. Предметами закупівлі стали продукти харчування для шкіл та дитсадків.
Так, Наталія Токар поставляла продукти за такими цінами:
100 кг, ковбаса варена/сосиски – ціна 79,25 грн/кг;
320 кг, філе куряче, тушки курячі, стегна курячі – середня ціна 64,60 грн/кг;
383 кг, риба морська морожена – ціна 60 грн/кг;
129л, олія соняшникова – 31 грн/л;
1276 шт, яйця курячі – ціна 23,51 грн/10шт.
Володимир БОНДАРЕНО відповідно поставив для освітян:
533 л, олія соняшникова – ціна 30,02 грн/л;
1212кг, цукор – ціна 16,50грн/кг;
195 кг, консерви рибні (сардини в олії, бички в томаті) – 51,38 грн/кг.
Також ці підприємці поставляли печиво, кондитерські вироби, кавові напої, чай і багато чого іншого.
Цікаво, що в магазинах за роздрібними цінами ці товари коштують якщо й не дешевше, то й не дорожче. Так, 10 штук яєць курячих можна придбати вроздріб за 16 гривень, а не по 23,51, як у постачальника Токар. Так само дешевше можна знайти на полицях роменських крамниць і цукор, олію, курчатину та морську рибу. Стосовно ковбас варених та сосисок сказати досить складно, не маючи жодної інформації про те, яку саме ковбасу придбав Відділ освіти.
Тож чому освітяни не переступають поріг у 200 тисяч і не проводять відкриті тендери з оптовими постачальниками, віддаючи перевагу місцевим підприємцям з невигідними цінами, – питання з дуже прогнозованою відповіддю. Проте це не заважає керівникам відділу освіту отримувати 200% доплати до посадового окладу й інші відзнаки від місцевої влади.
Джерело: novpoglyad.com.ua