У Путивлі обвалилась кріпосна стіна
У Путивлі ще на одну пам’ятку старовини стало менше: обвалилася кріпосна стіна, яка розташована нижче Молчанського монастиря по дорозі до Сейму. Щоправда, не вся, а тільки частина, але, як кажуть, лиха біда – початок… Згадана стіна була єдиним в Україні творінням видатного українського друкаря, інженера і архітектора ХVІІ ст. Онисима Радишевського.
Районна газета «Путивльські відомості» неодноразово «била на сполох», намагаючись привернути увагу громадськості та відповідальних осіб до необхідності збереження унікальної архітектурної пам’ятки, але даремно. Та й не дивно: від усього, що у нас знаходилося під охороною держави, не збереглося й каменя на камені. Залишився «останній з могікан» – плодоовочевий технікум, у минулому – ремісниче училище, яке збудував своїм коштом меценат Микола Маклаков.
Дивні колись були бізнесмени, чи не так? Власним коштом будували школи, лікарні, ремісничі училища… І все для народу. Народ «віддячив» «експропріацією експропріаторів», а не менш «вдячні» нащадки тих експропріаторів не спромоглися зберегти навіть й те, що їм залишилося у спадок. От чому в Парижі не рухнув Лувр? Не завалився Нотр-Дам де Парі? А поруч з цим славетним Собором досі функціонує (!) лікарня, про яку згадується в усім відомій серії романів про Анжеліку…
Але якщо пам’ятки минувшини у нас охороняти нема кому, то для охорони і збереження водних ресурсів у Путивлі була створена громадська організація «Чистий Сейм». Очолює її Матлахов Євген. Ще не пройшло й року з дня її заснування, але обсяг роботи просто вражає: боротьба з браконьєрами, пропаганда природоохоронних заходів, розчищення пляжів від водорощів, сміття і затоплених дерев. Найважча і найнебезпечніша справа – звільнення русла Сейму від старого напівзатопленого мосту. У неділю, 27 листопада, відбулися звітні збори ГО «Чистий Сейм», де, крім звіту про виконану роботу, обговорювалися нагальні проблеми та узгоджувалися плани на майбутнє, аби попередити забруднення води та берегів улюбленої ріки.
Олена Долгая