ЗНО-2020: Що готує абітурієнтам Сумщини прийдешня вступна кампанія?
У тринадцятий раз після запровадження в Україні зовнішнього незалежного оцінювання розпочалась реєстрація бажаючих скласти вступні іспити до вишів. У цьому році реєстрація стартувала 3 лютого і буде продовжуватись до 24 березня, основна сесія ЗНО відбудеться з 21 травня по 15 червня 2020 р.
Всього на ЗНО-2020 буде 11 навчальних предметів. Випускники обов’язково мають складати три предмети: українську мову і літературу, математику або історію України на вибір, а також ще один предмет. Це останній рік, коли математика є необов’язковою для складання дисципліною. Проте вона стане такою на ЗНО 2021 р.
У минулому році була затверджена нова редакція українського правопису, але на тестах ЗНО з української мови це не позначиться. Тобто протягом п’яти років написання слів за нормами попередньої редакції правопису не буде вважатися помилкою.
ЗНО мають пройти ті, хто цього року закінчує школу, випускники минулих років, які планують вступати до внз, учні закладів профтехосвіти. Вступні випробування очікують і тих, хто в цьому році планує вступати в магістратуру після бакалаврату: один з двох іспитів – іноземну мову – вони складатимуть у форматі ЗНО. Втім нововведення не торкнеться майбутніх педагогів, аграріїв та військових. Що стосується тих, хто здобуває освіту за напрямками «Правознавство» та «Міжнародне право», вони проходитимуть вступні іспити до магістратури у системі ЗНО з обох предметів.
Кількість педагогів, що цього року будуть забезпечувати проведення ЗНО на Сумщині, збільшилась і становить 2 тис. 500 осіб. Це пов’язано із зростанням прогнозованого числа майбутніх абітурієнтів, яких на Сумщині буде 9 тис. 571. За словами директора Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти Олександра СИДОРЕНКА, учні проходитимуть реєстрацію у школах, коледжах, закладах профосвіти під керівництвом педагогів, а бажаючі здати ЗНО, що закінчили школу у попередні роки, мають зареєструватися у системі самостійно.
У зв’язку із прогнозованим зростанням учасників ЗНО на Сумщині буде створено 46 опорних пунктів. Директор департаменту освіти і науки Сумської ОДА Вікторія ГРОБОВА зауважила, що для дітей з особливими освітніми потребами визначені пункти, де вони можуть складати ЗНО. Це Сумський державний педагогічний університет ім. А.С. Макаренка, Глухівське вище професійне училище, Конотопська загальноосвітня школа № 5, Охтирська загальноосвітня школа № 1, Роменське вище професійне училище і Шосткінська загальноосвітня школа № 5, де побудовані пандуси та належним чином організовані санітарні кімнати.
Нагадаємо, що з 2018 р. абітурієнтів, які складають тести з іноземної мови, випробовують новим блоком завдань, тобто аудіюванням. У цьому році аудіювання відбудеться у двох містах – обласному центрі та м. Шостка, учбові заклади яких забезпечені спеціалізованою технікою.
За словами ректора СумДУ Анатолія ВАСИЛЬЄВА, цього року поріг для вступу на бюджет становитиме щонайменше 125 балів, а на окремі спеціальності діятимуть підвищені порогові бали. Так, 150 балів ЗНО з другого та третього конкурсних предметів треба мати для вступу на спеціальності «Стоматологія», «Медицина», «Педіатрія». Також з 130 до 140 балів підвищився конкурсний бал на спеціальності «Право», «Публічне управління та адміністрування», «Міжнародні відносини».
Цього року вперше внз прийматимуть сертифікати ЗНО за чотири роки (2017-2020 рр.). Це не стосується іноземної мови, для якої є дійсними сертифікати трьох років, починаючи від 2018 р.