Делегація США перевірила на міцність “стіну Яценюка”
Американцям показали переобладнані прикордонні застави “Дергачі” та “Троїцьке”
Українські прикордонники продемонстрували представникам делегації Програми з експортного контролю та безпеки кордонів (EXBS) США в Україні оновлену ділянку кордону України з Росією, де будь-яке переміщення взято під контроль.
Про це повідомляє Державна прикордонна служба України.
Глава Державної прикордонної служби України Сергій Дейнеко показав американським гостям обладнані новою інженерно-технічною системою безпеки ділянки прикордонної служби “Дергачі” та “Троїцьке”, що на кордоні Харківської і Луганської областей з Росією. Головний прикордонник України зазначив, що від повномасштабного вторгнення нова система не врятує, однак вона дасть можливість українській армії у всеозброєнні зустріти ворога. Завдання нових укріплень – проведення активних режимних і контрольних заходів з посиленням військових можливостей.
“Ми повинні забезпечити спостереження за кожним метром державного кордону з РФ і Білоруссю, оскільки в будь-який момент ми можемо очікувати тут переправлення диверсійно-розвідувальних груп, нелегальних мігрантів тощо. Комплекс стаціонарних інженерних споруд і систем відеоспостереження, якими зараз обладнано ділянку кордону з російською Федерацією, забезпечить нам своєчасне виявлення такої загрози, надасть час підготуватися до відбиття і підходу сил ЗСУ” , – зазначив Дейнеко.
Начальник Східного регіонального управління Держприкордонслужби Валерій Вавринюк докладно розповів американським гостям про методи, за допомогою яких посилили кордон України. Розробили і встановили модель комплексної охорони і захисту державного кордону, взяли прикордонну лінію під інтегрований системний контроль, заснований на сучасних “інтелектуальних” технічних засобах.
Огорожу з сітки і колючого дроту, яку вже встановили вздовж кордону з Росією у двох областях, узято під цілодобове відеоспостереження. Також встановлено мультисенсорні і тепловізійні камери. Все, що відбувається на кордоні, чітко фіксується на камери, таким чином відбувається постійний моніторинг.
Допомога американців
Як повідомляє Державна прикордонна служба України, представники делегації EXBS залишилися задоволені побаченим. Вони відзначили прогрес у розвитку прикордонної інфраструктури вздовж українсько-російського кордону і пообіцяли надалі надавати допомогу в реалізації цього проєкту.
Програма з експортного контролю та безпеки кордонів (EXBS) США в Україні працює в нашій країні з 2001 року. В рамках цієї програми Вашингтон співпрацює з Києвом з метою посилення національної системи контролю за торгівлею стратегічними товарами і системами прикордонної безпеки, а також стежить за недопущенням розповсюдження зброї масового ураження.
Проєкт “Стіна”
Проєкт “Стіна” презентував прем’єр-міністр Арсеній Яценюк на засіданні Кабміну у вересні 2014 року. Вже тоді з’явилася першочергова необхідність у роздільному бар’єрі між Україною і Російською Федерацією, яка анексувала Крим і влаштувала війну на Донбасі.
За словами Яценюка, проєкт насамперед потрібен для того, щоб сформувати першу лінію оборони, щоб в разі спроби вторгнення не віддати ворогу кордон.
Проєкт “Стіна” – це 1,5 тис. кілометрів траншей, понад 8 тис. окопів для техніки, два оборонних кордони і близько 4 тис. бліндажів та інші інженерно-будівельні роботи на кордоні з Росією. Це, зокрема, Чернігівська, Харківська і Сумська області.
Повна вартість проєкту оцінюється в 6 млрд. гривень. Станом на травень 2021 року “Стіна” побудована на 51,4%. За різними даними, закінчити будівництво передбачається до 2025 року.
До слова, нинішня влада також дійшла висновку, що план Арсенія Яценюка повинен бути реалізований. З урахуванням нових загроз в МВС України заявили про необхідність побудувати захисні споруди на державному кордоні не тільки з Росією, але і з Білоруссю.
Проєкт обіцяють закінчити у 2023 році. Його орієнтовна вартість – 17 млрд. гривень. До слова, навесні 2021 року в інтерв’ю “Радіо Свобода” Арсеній Яценюк закликав українську владу не зволікати із завершенням проєкту. Прем’єр-міністр України 2014-2016 років також перерахував європейські країни, які організували подібні проєкти через російську загрозу.
“Це державний кордон, це перша державна лінія оборони”, – заявив він. Приклад зі “Стіною” дійсно надихнув на подібні рішення й уряди інших країн, які межують з Росією. Наприклад, в Естонії у 2020 році вирішили виділити кошти на будівництво стіни. Тільки перший етап проєкту на ділянці завдовжки в 23,5 кілометра обіцяють закінчити за три роки. Всього протяжність сухопутного кордону Естонії з Росією – 135 кілометрів.
Менш масштабний, але з тими ж мотивами проєкт реалізувала Литва на кордоні з Росією, побудувавши 2-метровий паркан на кордоні. Тепер Вільнюс заявляє про будівництво стіни на кордоні з Білоруссю. За аналогічним проєктом почали будувати укріплення на кордоні інші країни Балтії і Польща.