У школах Сумщини працюють вчителі без вищої освіти

На сесії Глухівської районної ради вирішували долю трьох сільських шкіл.

Депутати розглядали питання про закриття навчальних комплексів в Уздиці, Бачівську та Яструбщині. Це три навчальні заклади у районі, де кількість учнів – 14-18 чоловік. Тут один вчитель викладає по кілька предметів, у класах лише по 1-2 учні, деяких паралелей узагалі немає. Є педагоги, які навіть не мають повної вищої освіти.

За новим законом з 2016 року заклади, в яких навчається менше 25 осіб, фінансуються не за рахунок держбюджету, а за місцеві кошти. Усього на утримання цих шкіл з районного гаманця потрібно витратити 2,5 млн гривень на рік. Голова адміністрації Вікторія Сокол заявила, що таких коштів наразі просто немає. Якщо учнів переведуть до більших шкіл, усі ці районні кошти будуть зекономлені, а утримуватимуть дітей за рахунок держави. Вартість навчання одного вихованця тут сягає 45-57 тисяч гривень, тоді як норма в Україні – 10 тис. Як пояснила начальник районного відділу освіти Наталя Волончук, ці гроші йдуть не на розвиток, матеріальну базу чи оновлення закладу, а лише на зарплатню, харчування, опалення. Наприклад, на 17 дітей уздицького НВК – 15 працівників, яким виплачують 800 тисяч зарплатні за рік, 13 тис. – ціна харчування, 103 тис. – дрова, усього на школу йде 935 тис. грн.

  – Мова не лише про гроші, а й про умови навчання. Найголовніше, що діти зможуть здобувати знання у повноцінних класах. Вони відчують, що таке колектив, однокласники, побачать сучасні засоби навчання, комп’ютерні класи, які зараз працюють у великих школах. Адже, наприклад, про те, що таке клас хімії, учні знають лише в теорії, я не кажу про мультимедійні дошки чи інші інновації. Усі мають право отримувати якісну та повноцінну освіту, – виступила Волончук.

Однак самі педагоги, батьки яструбщанської та бачівської шкіл не хочуть, щоб їхні заклади закривали. Вони вважають, що це може знищити село у майбутньому. Емоційно з цього приводу виступила голова Яструбщини Надія Гончарова: «Вирішується доля не лише шкіл, а й самих сіл. Якщо ми зараз зекономимо на дітях, то добробуту в нашому районі не буде. Є діти – є продовження». У той же час в Уздиці до цього кроку ставляться з розумінням.

Олексій Ткаченко висловив думку, що не можна вирішувати такі важливі питання, не зважаючи на думку мешканців. Усе має бути по взаємній згоді. Думки депутатів розділилися. У результаті більшість утрималися, і рішення не знайшло підтримки.

Зате проголосували за надання Чернєвському НВК статусу філіалу опорної школи в Баничах. Це надасть можливість отримувати додаткові кошти, краще державне фінансування. Адже освітня субвенція, яка зараз активно виділяється на опорні школи, ділиться пропорційно між її філіалами. Юрій Коломієць запропонував аналогічно зробити філіалом і школу в Уздиці, за що проголосували одноголосно. Таким чином поки вдалося уникнути закриття навчального закладу хоча б в одному з трьох сіл. Питання по Яструбщині та Бачівську поки лишається відкритим. Якщо комплекси все-таки перестануть існувати, дітей буде возити шкільний автобус. Маршрути з Бачівська та Яструбщини уже є. Усі педагоги будуть працевлаштовані в інших навчальних закладах.

Джерело: gazeta-nedelya.info

Поділитися в соціальних мережах