Каміла Романенко разом з чоловіком і чотирма дітьми виїхала у грудні 2022 року з Юнаківської громади на Сумщині. Відтоді багатодітна сім’я винаймає житло у Сумах, але попри статус багатодітної родини гуманітарну допомогу у департаменті міськради отримували двічі.
Переселенка з прикордонної Юнаківської громади та мати чотирьох дітей Каміла Романенко згадує випадок, який змусив її родину тікати від обстрілів у більш безпечне місце.
Найменша дитина, якій на той час було два роки, при черговому артобстрілі, просто бере дитячу книжку, закриває всі вхідні двері і сідає у коридорі, де ми переочікували за день до цього обстріл по сусідньому селу. Це вже для мене був той дзвінок, що треба забирати дітей і вивозити, не дивлячись ні на які труднощі.
Відтоді, з грудня 2022 року, багатодітна сім’я винаймає житло у Сумах. Жінка каже, що довелося фактично все починати з нуля.
Коли ми виїжджали, забрали одяг той, що на дітях і 2 комплекти переодягати. У січні 2023 ми отримали перший раз допомогу — продуктові набори на себе і на чоловіка, як на повнолітніх осіб. Потім восени від мам у садочку, куди ходить моя найменша дитина, я дізналася, що надають допомогу у вигляді одягу, саме віку моєї найменшої дитини — четвертої. Я звертаюсь до департаменту, мені дають пояснення, що ми не стояли на потребі на одяг. Хоча з самого початку, коли ми оформлялися ми виставляли, звісно, потребу.
Жінка вдячна благодійникам і сподівається на подальшу підтримку. Проте, додає, попри статус багатодітної родини, за 2,5 роки, гуманітарну допомогу у департаменті міськради отримували двічі.
Від департаменту отримували допомогу двічі. Зараз я дізналась, що надавали в червні гуманітарну допомогу у вигляді гігієнічних наборів і відповідно, знову у мене питання: чому ми багатодітна родина, від департаменту такої допомоги не отримали. Я зателефонувала, то мені просто сказали, що це був період тих переселенців, які ось переїхали з січня, оці останні 6 місяців.
За словами заступниці директора Департаменту соціального захисту населення Сумської міськради Світлана Маринченко, під час моніторингу потреб мешканців Сумської громади від початку року виявлено 2,5 тисячі людей, які потребують гуманітарної допомоги.
У нас немає такого, що раз на квартал видається продуктовий набір, або якась інша гуманітарна допомога. Все це залежить від того, наскільки донори надають відповідну допомогу і відповідно до їхніх умов.
Можу сказати тільки, що з середини 2022 року працювали ми з італійським фондом, який надавав продуктові набори всім ВПО. Було видано близько 10 тисяч продуктових наборів. Деякі сім’ї отримали по декілька разів. Продуктові набори надавалися на члена кожної цієї родини. Тобто, якщо це багатодітна родина, то отримували на всіх. Від обсягів отриманої допомоги залежить і періодичність її видачі.
За словами Світлани Маринченко, впродовж поточного року понад 5000 осіб, які належать до соціально вразливих категорій, були забезпечені різними видами гуманітарної допомоги.
На законодавчому рівні не визначається, що є період видачі чи терміни. Є якісь переліки наборів, які ми зобовязані видавати. Це гуманітарна допомога, донори визначили цю потребу, якщо вони мають ресурс надати, вони визначають кінцевого бенефіціара, тобто отримувача цієї допомоги. Департамент виступає посередником, який знає, у кого є якась потреба і як йому видати.
Термінових потреб і проблем в цьому плані немає. Продуктовий набір видається тим, хто вперше звертається до департаменту і стає на облік, як ВПО. Ті, кого евакуюють, в першу чергу їм треба допомогти сьогодні, а надалі, ми працюємо з донорами, щоб нам і надалі надавали продуктові набори або іншу якусь гуманітарну допомогу. Згідно з тим моніторингом потреб ми вибираємо, кому ми можемо видати і кого можемо задовольнити.
Поділитися в соціальних мережах