На Сумщині виправдали посадовця, якого звинувачували в хабарництві
25 вересня Білопільський районний суд виніс вирок у справі за обвинуваченням колишнього начальника відділу прикордонної служби Нова Слобода Сумського прикордонного загону Олександра Курила у хабарництві (ч.3 ст.368 Кримінального кодексу України). Прокуратура обвинувачувала його у отриманні неправомірної вигоди за неперешкоджання контрабанді через український кордон.
Обвинувачення: хабар за пособництво у контрабанді
У ході проведення досудового розслідування встановлено, що у 2016 році Олександр Курило отримав від громадянина України неправомірну вигоду в сумі 1000 доларів США за надання інформації щодо часу та місця безперешкодного переміщення поршнів до автомобіля УАЗ через державний кордон України поза встановленими пунктами пропуску в зоні відповідальності відділу прикордонної служби Нова Слобода Сумського прикордонного загону та сприяння у такому переміщенні. Останній у ніч з 30 грудня на 31 грудня 2015 року в районі інформаційного покажчика №1287 на околиці села Горки Путивльського району Сумської області на гумовому човні перемістив 60 комплектів автомобільних поршнів через державний кордон з України до Російської Федерації.
В свою чергу, Олександр Курило повідомив особі , що його діяльність є незаконною і що він може не вживати відповідних заходів правового реагування з метою притягнення до відповідальності та конфіскації автомобіля останнього у разі передачі йому 1000 доларів США. Та чоловік повідомив Олександру Курило, що відмовляється передавати неправомірну вигоду через відсутність такої суми.
Будучи невдоволеним відмовою, Олександр Курило заявив, що в подальшому чоловік повинен здійснювати незаконне переміщення товарів через державний кордон України у більшому обсязі з метою передачі ексначальнику грошових коштів у розрахунку 150 доларів США за кожну тонну переміщеного товару. Таку необхідність Олександр Курило обгрунтував тим, що таким чином чоловік зможе швидко заробити гроші і сплатити тисячу доларів.
14 січня 2016 року останній звернувся до правоохоронних органів із заявою. Надалі, 21 січня, під час зустрічі він передав Курилу кошти, після чого того було затримано. Під час обшуку автомобіля Курила 1000 доларів було виявлено в бардачку транспортного засобу.
Обвинувачений: то все провокації
У судовому засіданні обвинувачений свою винуватість не визнав. Суду пояснив, що колишній начальник відділу познайомив його з чоловіком, з якого нібито вимагався хабар, представивши як єгера клубу мисливців Волковня, які надають допомогу прикордонникам в рейдах. Той, нібито, телефонував Курилу і просив дозволу на полювання в прикордонній смузі. Курило спочатку надавав такий дозвіл. При особистих зустрічах чоловік надавав йому інформацію про можливих порушників по кордону. Але його інформація жодного разу не підтвердилася. Крім цього, останній з іншими мисливцями почали полювати в прикордонній смузі без його дозволу. Тому він став виставляти наряди з метою заборони такого полювання.
За словами обвинуваченого, під час однієї з зустрічей з чоловіком в його автомобілі, той підкинув йому гроші у бардачок, та зазначив, що сам ніяких коштів від того не вимагав. Проїхавши невелику відстань, прикордонника зупинили працівники поліції. Коли він вийшов з автомобіля і став відкривати їм капот, його збили з ніг, заламали руки за спину та одягли кайданки.
Захист обвинуваченого просив суд визнати недопустимими докази – протоколи обшуку, огляду та затримання, зазначивши, що вони були здобуті з порушенням вимог кримінального процесуального законодавства.
Суд: докази неналежні
Суд прийшов до висновку, що не витримує ніякої критики версія чоловіка, з якого нібито вимагався хабар, про переміщення товару через річку Сейм вкінці грудня 2015 року на гумовому човні, коли вже була морозна погода і на річці була крига, Також суд зазначив, що останній вказав, що перевозив товар через річку поряд з інформаційним знаком, біля якого поряд річки немає, що було встановлено в судовому засіданні. Сумнівними стало і його показання про те, що знайомство з Олександром Курилом відбулось по телефону і зразу ж при першій розмові той розказав, як можна незаконно переміщати товар через кордон. Крім того, стороною обвинувачення не надано суду доказів на підтвердження того, що до початку написання заяви про злочин було достатньо підстав вважати про можливе вчинення його прикордонником.
Також суд погодився із доводами сторони захисту щодо вчиненої провокації, вказавши той факт, що день передачі коштів Курилу призначили саме працівники УСБУ в Сумській області. Вони ж зателефонували особі, з якої начебто вимагався хабар, і сказали, щоб у відповідний день саме він прибув до них з грошима.
Суд визнав Олександра Курила невинуватим та виправдав у зв`язку з недоведеністю його винуватості у вчиненні зазначеного злочину. Апеляція може бути подана протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.
sumy.today