“Тут тварини травляться”: на Сумщині зливають каналізаційні води поблизу села
Біля села Барвінкове в Сумському районі зливають каналізаційні води із сусіднього села. За словами місцевих жителів, це відбувається понад 20 років, вони потерпають від смороду і бояться забруднення колодязів у селі. Керівництво громади шукає інвесторів для будівництва нових очисних споруд. Подробиці – у матеріалі Суспільного.
зливні води. Суспільне Суми
Таку картину мешканці села Барвінкове, що неподалік Сум, спостерігають багато років, каже місцевий житель Петро Калашник.
“Ви чуєте запах? Зараз підніметься трохи температура і це куди вітер подує – і люди будуть дихати”.
Пан Петро розповідає: каналізаційні стоки із сусіднього Старого Села почали розтікатися по їхніх землях у 90-тих роках. Каже: тоді були скрутні часи, люди перестали платити за водовідведення, і за борги каналізаційну трубу заварили, але стічні води зі Старого Села продовжили скидати.
На Сумщині зливають каналізаційні води поблизу села. Суспільне Суми
“Каналізацію прорвало в декількох місцях. Це все, що ви бачите – це було поле, яке засаджувалося. Але зараз воно так забруднене, що дивіться, наче болото, комиші ростуть, качалки. І якщо скосити ту траву, то тварини травляться нею. Люди косили тут, ніби воно зелене таке, привабливе, але якщо дати його худобі, то отримують отруєння”.
На Сумщині зливають каналізаційні води поблизу села. Суспільне Суми
“Воно спочатку було отак ось, трішки. Потім далі, далі, і, дивіться, дійшло он де верби вже ростуть. Там дорога була, вже немає і дороги. І воно йтиме далі, далі, і людям у городи, і дійде до колодязя”.
На Сумщині зливають каналізаційні води поблизу села. Суспільне Суми
“40 років живу – тут сіялося поле, і дорога зовсім не сюди була, а тепер, дивлюся, і дороги…”
Пан Петро Калашник показує джерело забруднення – колодязь зі стічними водами зі Старого Села.
На Сумщині зливають каналізаційні води поблизу села. Суспільне Суми
“На даний момент не качають, а так тут виходить каналізація Старого Села, бачите, булькає, потім стікає – і пішло. Це дуже любиме місце було, і перше поселення Герасима Кондратьєва було не в Старому селі, а на бугрі отут у нас. Це було дуже прекрасне місце, ліс, Псел, луг. Вибачте, засрали”.
Каналізаційні води течуть через село, повз один із колодязів з питною водою.
На Сумщині зливають каналізаційні води поблизу села. Суспільне Суми
“До цього колодязя отак веде ярок. Цим ярком постійно весною біжить дуже вода, якраз звідтіля, де прорвало каналізацію. І оце вона біжить мимо оцього колодязя. Тут же грунтові води, воно по-любому може поступить туда і може вся вулиця отравиться. У большинства колонки, а як немає світла – всі йдуть до цього колодязя. Ми його підремонтували, водичка завжди добра, ну в будь-який момент може відбутися непоправиме”.
Вода у колодязі здається чистою, каже пан Анатолій, але ніхто не знає, що в ній, особливо навесні, коли разом із талими водами тут протікають каналізаційні стоки.
“Вкус змінився. Раніше вона добріша була”.
На Сумщині зливають каналізаційні води поблизу села. Суспільне Суми
Далі забруднені стоки біжать до Псла, до нього кількасот метрів. Місцеві жителі намагалися зробити так, щоб вони не збиралися біля колодязя, — розповів пан Анатолій.
“Це сток навесні на річку, по оцій трубі, ми її спеціально сюди поклали, раніше через дорогу вся вода бігла, а тепер по трубі, щоб, не дай Бог, в колодязь не попадала”.
Петро Калашник каже, що у 2013 році тодішнє керівництво Старого Села намагалося розв’язати проблему, добилися виділення коштів на будівництво тут власних очисних споруд.
На Сумщині зливають каналізаційні води поблизу села. Суспільне Суми
“Побудували два резервуари, відновили кришу на КНС, і проложили сток води у Псел. Але вже на завершенні цього етапа, цього будівництва про це дізналися мешканці Старого Села. І вони звернулися до органів, які мають вплив на будівництво, що цей проєкт не пройшов громадські слухання. І не дали дозвіл на його введення в експлуатацію”.
Стічні води продовжують зливати в Барвінкове. До обласної екоінспекції постійно надходять скарги на забруднення довкілля, – розповіла речниця Держекоінспекції Наталія Новак. Обстеження підтверджують забруднення земельної ділянки в районі зливу. Цього року оштрафували підприємство, яке обслуговує очисні споруди Старого Села, а голову Нижньосироватської сільської ради притягнули до адміністративної відповідальності, але це не дало результатів, – каже Наталія Новак.
На Сумщині зливають каналізаційні води поблизу села. Суспільне Суми
“Спроби як сільської ради, так і обласної адміністрації були в цьому напрямку, але вони, наразі, не мають успіху. Ми продовжуємо фіксувати забруднення земельних ресурсів стічними водами. У примусовому порядку, через суд призупинити роботу КНС неможливо, оскільки це об’єкт критичної інфраструктури, і для того, щоб відрізати КНС, потрібно відрізати великий населений пункт з кількатисячним населенням від водопостачання і водовідведення. Звісно, жоден суд такого рішення не прийме. Тому єдине рішення – або ремонтувати наявний колектор, або будувати новий”.
Старе Село і Барвінкове входять до складу Нижньосироватської громади. Керуючий справами громади Олександр Морозенко розповів, що незавершені очисні споруди Старого Села вартістю майже півтора мільйона гривень їм передали на баланс у березні 2023 року. З фонду охорони навколишнього середовища їм також виділили півмільйона гривень на проведення додаткових робіт.
На Сумщині зливають каналізаційні води поблизу села. Суспільне Суми
“Після цього ми найняли підрядну організацію “Комодес.ЮА” для обстеження саме того обладнання, яке вже було встановлено попередньо. Вони у своєму висновку дали такий результат, що дане обладнання потребує повністю зміни на нове. З тим, що там є, працювати вже майже нереально. І для подальшого, більш конкретного висновку, потрібно наймати якусь організацію, розкопувати дані резервуари, в якому вони стані під землею, і виконувати якісь роботи в подальшому”.
За словами Олександра Морозенка, сільська рада зверталася до обласної адміністрації з проханням обговорити шляхи розв’язання проблеми: чи це буде будівництво нових очисних споруд, або приєднання до очисних споруд міста Суми. Суспільне направило запит до обласної військової адміністрації з проханням прокоментувати ситуацію.
Сумська міська рада. Суспільне Суми
Олександр Морозенко вважає, що якщо будуватимуть нові очисні споруди, то цього разу сільській раді вдасться отримати згоду мешканців Старого Села.
“Зараз же ж і норми трохи інші, це і більша кількість фільтрів, які встановлюються, і реагенти, які будуть там задіяні, будуть інші. Я думаю, люди зрозуміли, в чому проблема, думаю, ми узгодимо з населенням і отримаємо підтримку. На даному етапі проводиться робота із закордонними інвесторами щодо подальшого виготовлення проектно-кошторисної документації на станцію очисних споруд нову, або ж таки встановлення дренажних полів, це там, де ви бачили, де йде скид”.
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ