На Сумщині зменшилась кількість професійних захворювань
За друге півріччя 2023 року в Сумській області було зареєстровано 3 випадки професійних захворювань. Усі три зафіксовані в обласному центрі. Це значно менше, ніж за останні 10 років.
Так, за даними Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб, на Сумщині у 2014 році було 192 випадки, а на початку 2016 року – 90 випадків професійних хвороб.
По Україні, за даними Центру громадського здоров’я України, загальна кількість випадків професійної захворюваності у 2 півріччі 2023р. склала 1064 випадки. Найбільша кількість випадків ПЗ зафіксована у Донецькій (249 випадків), Дніпропетровській (238 випадків), Львівській (226 випадків) та Запорізькій (217 випадків) областях.
Як зазначив лікар з гігієни праці Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб Сергій Гордієнко, на Сумщині середній вік осіб, що захворіли на професійні захворювання, становив 50 років. Середній стаж роботи в даній професії, серед працівників, яким встановлено діагноз ПЗ, становив 18 років. Середній стаж роботи в умовах дії шкідливого фактору, серед працівників, яким встановлено діагноз ПЗ становив 12 років.
Слід зауважити, що виявлення осіб з професійною патологією за ІІ півріччя 2023р. головним чином становило: при проведенні періодичних медоглядів – 2 випадки та 1 випадок ПЗ за зверненням працівника за медичною допомогою. Всі 3 випадки професійної захворюваності були встановлені в науково-дослідних інститутах та зареєстровані як хронічні захворювання.
Які ж нозологічні форми найчастіше зустрічаються?
Захворювання органів дихання, що викликані впливом промислових аерозолів: хронічне обструктивне захворювання легень токсико-пилової етіології та пилової етіології (ХОЗЛ), емфізема та легенева недостатність (у всіх 3-х випадках).
Захворювання, пов’язані з шумом та вібрацією: нейросенсорна туговухість та вібраційна хвороба по 2 випадки відповідно.
Два захворювання, пов’язані з фізичним перевантаженням: двобічний плечолопатковий периартроз та деформуючий остеоартроз.
Слід відмітити, що на формування практично всіх випадків професійної патології впливає значною мірою комплексна дія шкідливих та небезпечних факторів, а саме:
По хімічному фактору: пил та аерозолі фіброгенної дії.
По фізичному фактору: виробничий шум, локальна вібрація, висока температура повітря в робочій зоні.
За фактором напруженість праці: відмічалися перевищення показників сенсорного навантаження та монотонності навантажень.
З чим пов’язане зниження кількості випадків професійних хвороб
Зменшення реєстрації кількості професійних хвороб пов’язана не з гарною профілактичною роботою відповідних служб, а ситуацією, що склалася на Сумщині та в країні в цілому.
Серед явних причин можна відмітити: загарбницьку війну Росії з Україною – більшість працівників підприємств служать у ВСУ.
Також можна пояснити міграційними процесами, при яких переміщуються велика кількість людей, як по території України, так і за кордон.
Ну і більшість промислових підприємств не працює по різним причинам: переміщені в інші регіони, банкрутство, закриття, арешт майна колобарантів або підприємств, які поставляли продукцію в країну агресора.
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ