Що робити сумчанам без книги скарг і пропозицій?
Нещодавно Кабмін ухвалив рішення, що власникам крамниць і кафе більше не треба вести паперовий журнал, де клієнт міг написати відгук про роботу закладу. Ініціатором стало Мінекономрозвитку. Куди звертатися тепер і що робити – розповіли у Головному управлінні Держпродспоживслужби в Сумській області.
З метою захисту прав споживачів через фіксацію у ній фактів їх порушення, рекомендацій та відгуків, книга відгуків і пропозицій на виробництвах, у торгівлі та закладах громадського харчування запроваджена ще за радянських часів. Наразі ця форма захисту прав споживачів є неефективною і жодним чином не вирішує їхніх проблем. На практиці існує низка сучасних і більш дієвих інструментів для споживачів захистити свої права: можливість залишати відгуки на сайтах самих закладів.
«На практиці сумлінні суб’єкти господарювання намагаються вирішити конфліктні ситуації зі споживачами на місці, а недобросовісні – Книгу скарг і пропозицій навіть не надають. Усім нам відомі ситуації, коли при запиті на Книгу скарг ми отримували відповідь, що такої немає. І, на жаль, відгук у книзі не гарантував вирішення проблемного питання, котре виникало зі споживачем чи то покупцем», – пояснив начальник Управління захисту прав споживачів Держпродспоживслужби у Сумській області Володимир Єщенко.
Так, за словами Володимира Єщенка, ніхто не забороняє добровільно використовувати таку книгу для зв’язку зі споживачем. Але штрафи за неправильне оформлення (наприклад, нумерацію сторінок чи нечіткі дані) скасовано. Додатковим каналом комунікації зі споживачем, до прикладу, у ритейлі будуть «гаряча» лінія, сайти компаній, соціальні мережі, офіційні звернення на основі норм Закону «Про звернення громадян». Такий досвід уже успішно працює в країнах ЄС. У разі порушень прав споживачів споживач має право із заявою звернутися до Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області: [email protected] або за номером (0542) 77-90-29.