Суд визнав законним 33-тисячний штраф за недопуск до перевірки магазину в Ромнах
Інспекторами Роменського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області був здійснений вихід до магазину розташованого в м. Ромни, який здійснює реалізацію м’ясної продукції, з метою проведення планової перевірки. Суб’єкту господарювання було вручено направлення на проведення заходу державного нагляду та зафіксовано наявність великої кількостіь м’ясної продукції, яка знаходилась в реалізації без використання холодильного обладнання. Однак інспектори були вимушені тимчасово перервати проведення заходу через необхідність заміни засобу відеофіксації. Після повернення до магазину він був зачинений, а суб’єкт господарювання зникла в невідомому напрямку.
Разом з тим, відповідно до п. 8 ч. 2 статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» саме на оператора ринку покладений обов’язок забезпечувати безперешкодний доступ державних інспекторів, які здійснюють державний контроль, до своєї потужності. Крім того, згідно п. 5.22 Вимог, затверджених Наказом Мінагрополітики №590 від 01.10.2012 на операторів ринку покладений обов’язок забезпечити систему взаємозамінності у випадку відсутності персоналу на потужності.
Враховуючи штучне створення умов для неможливості проведення перевірки інспекторами був складений відповідний акт та протокол. На підставі відповідних матеріалів та згідно п. 17 ч. 1 статті 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» постановою Головного державного інспектора був застосований штраф в розмірі 33 тис. грн.
Оператор ринку не погодився з застосованими штрафними санкціями та оскаржив постанову до Сумського окружного адміністративного суду. В обґрунтування позовних вимог суб’єкт господарювання зазначила, що в день перевірки в неї трапився гіпертонічний криз та вона звернулась до лікарні, що підтверджується довідкою КНП «ЦПСМД» м. Ромни РМР. Клопотання Головного управління про витребування та дослідження відповідної медичної документації судом задоволено не було. Рішенням суду першої інстанції постанова про застосування штрафних санкцій була скасована.
Однак Головним управлінням була ініційована перевірка управління з охорони здоров’я Сумської ОДА щодо обґрунтованості виданої медичної довідки за результатами якої експерт управління з охорони здоров’я з лікарсько-трудової експертизи дійшов висновку, що стан тимчасової непрацездатності з приводу погіршення стану здоров’я пацієнтки не встановлено, листок непрацездатності не видавався. Це свідчить про те, що лікар вважала, що пацієнтка за станом здоров’я могла виконувати свої обов’язки за місцем роботи.
Відповідні матеріали разом з апеляційною скаргою були направлені до Другого апеляційного адміністративного суду. За результатами розгляду скарги Головного управління постановою апеляційного суду було скасоване рішення Сумського окружного адміністративного суду та визнана законною постанова про застосування штрафних санкцій за недопуск до перевірки в розмірі 33 тис. грн.
На даний час Головним управлінням ініційоване притягнення до кримінальної відповідальності винних осіб, які здійснювали перешкоджання у проведенні перевірки та направлені відповідні матеріали для надання оцінки діям керівництва КНП «ЦПСМД» м. Ромни РМР.
Головне управління звертає увагу операторів ринку у сфері безпечності харчових продуктів, що погане самопочуття та звернення до лікарні не звільняє від обов’язку забезпечити безперешкодний доступ інспекторів Головного управління до потужності, що узгоджується з правовою позицією Верховного суду в постанові від 12.02.2019 по справі 817/429/16. Невиконання цього обов’язку тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі десяти мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб – підприємців – у розмірі семи мінімальних заробітних плат.