Сумський супермаркет оштрафували на 40 тисяч за неправильне зберігання продуктів
На адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області у 2020 році надійшла скарга споживача щодо того, що в одній із великих торгівельних мереж міста Суми ним були виявлені невідповідності при зберіганні харчових продуктів з порушенням температурних режимів.
З метою перевірки фактів викладених у скарзі спеціалістами Головного управління проведена позапланова перевірка, за результатами якої було встановлено суттєві порушення умов зберігання харчових продуктів.
Зокрема, на момент перевірки у торгівельному залі зафіксовано пропонування до реалізації плодоовочевої продукції з порушенням температурних режимів, а саме зверху над овочевим відділом наявний термометр, на якому значилася температура + 19 °С, при цьому в реалізації перебували овочі та фрукти, які згідно зазначених умов у декларації виробника повинні зберігатись та реалізуватись в діапазоні температур не вищих від +2 0С до +160С.
Слід зазначити, що температура помітно впливає на псування продуктів та ріст мікроорганізмів. Найбільш швидко виникаючі види псування спричиняють бактерії – це грамнегативні палички, грампозитивні спороутворювальні мікроорганізми (наприклад Bacillus, Clostridium), молочнокислі і інші грампозитивні бактерії (Micrococcus). Патогенні мікроорганізми можуть викликати як інфекційні захворювання, так і харчові отруєння, у зв’язку із властивою їм здатністю до синтезу позаклітинних токсинів. Так, розвиток Staphylococcus aureus (Стафілокок) призводить до швидкого накопичення ним ентеротоксину. До мікроорганізмів псування також відносять гриби і дріжджі. Найпоширеніші плісеневі гриби родів Aspergillus і Penicillium, що розмножуються конідіями. Деякі родини грибів призводять до пліснявіння харчової продукції. Цвіль розвивається на продуктах провокуючи накопичення токсичних (отруйних) речовини в харчових продуктах – мікотоксикози.
Більше того, торгівельна мережа повністю ігноруючи вимоги діючого законодавства встановила на інформаційних табличках (цінниках) для всіх овочів та фруктів однакову температуру зберігання в торгівельному залі «до +250 С». Дана інформація про плодоовочеву продукцію, яку нанесено на цінниках в торгівельному залі, суперечить нормативним документам та вводить споживача в оману щодо їх належного зберігання та безпечності.
Враховуючи вищевикладене, за результатом проведення перевірки було видано припис про усунення виявлених порушень умов зберігання харчових продуктів.
Однак за результатами його перевірки було виявлено, що оператор ринку продовжує незаконну торгівельну діяльність з порушень температурних режимів зберігання харчових продуктів в торгівельному залі, що призводить до їх псування, утворення в них шкідливих мікроорганізмів та токсинів та відповідно несе загрозу життю та здоров’ю споживачів. У зв’язку з чим до оператора ринку були застосовані штрафні санкції в розмірі 40 000 грн.
Проте, оператор ринку замість усунення виявлених порушень, вдався до судового оскарження припису та застосованих штрафних санкцій до Дніпропетровського окружного адміністративного суду та в обґрунтування позовних вимог послався на те, що на харчові продукти, які знаходяться в торгівельному залі не поширюються визначені виробником та/або постачальником температурні режими їх зберігання та граничні терміни придатності та відповідні умови торгівельною мережею можуть визначатися на власний розсуд.
У судовому порядку Головним управлінням доведено обґрунтованість висновків зазначених у приписі. У зв’язку з чим, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду в задоволенні позовних вимог було відмовлено повністю. Відповідне судове рішення підтверджує необхідність неухильного дотримання торгівельними мережами температурних умов зберігання харчових продуктів, в тому числі в разі їх переміщення до торгівельного залу.
Окрім того, Третім апеляційним адміністративним судом по справі № 160/12246/20 була підтверджена законність аналогічних вимог до тієї ж самої торгівельної мережі щодо зберігання в торгівельній залі овочів та фруктів. Зазначена постанова набрала законної сили та її висновки є обов’язковими для відповідного оператора ринку.
Слід зазначити, що за систематичне недотримання умов зберігання харчових продуктів, протягом останнього року до відповідного оператора ринку були застосовані штрафні санкції на загальну суму 240 000 грн.