У Глухові відкрили виставку стрілецької зброї
Автором виставки є колекціонер-реставратор, колишній співробітник заповідника Микола Жарніков. Він у 2014 році приїхав у Глухів із Донецька, коли там почалася війна. Цього літа переїхав із родиною в Харків, але залишив у місті частку себе, подарувавши заповіднику те, що роками купував, обмінював, сам реставрував. Минулого року його авторську виставку зробили в заповіднику, а потім було прийнято рішення музеєфікувати ще одне крило Київської брами, зробивши там постійну експозицію.
До Дня Збройних сил України та 20 річниці створення Національного заповідника «Глухів» його колектив підготував виставку «З історії стрілецької зброї». Експозиція розгорнулась у пам’ятці історії й архітектури «Київська брама Глухівських міських укріплень», яку містяни називають аркою.
Проект – заслуга Миколи Жарнікова. Тут знаходиться не тільки вогнепальна зброя та кулі, а є навіть кам’яні наконечники стріл. Багато фото, цікаві дизайнерські рішення.
– Те, що ви бачите, довго планувалось у комп’ютерних програмах. Експозиція присвячена скоріше не історії війн, а людині як істоті винахідливій та прогресивній. Так складається, що завжди поштовхом для розвитку стає криза. Те ж саме з геніальними винаходами. Війни, які ніколи не припиняються, спонукають нас на такий прогрес, – розповідає колекціонер. – В еволюції зброї, патронів я намагався відстежити, систематизувати, наочно показати хід людської думки, наскільки різнобічно в різні часи підходили до цих винаходів. Хотів зробити експозицію цікавою, показати реальні екземпляри, а не картинки.
За хронологією виставка охоплює історію зброї від 5 тис. до н.е. до часів Другої світової війни. Широкий географічний простір: Європа, Російська імперія, США, Японія та інші. Кожен стенд оздоблено в залежності від віку та походження кулі. Тут можна побачити основні способи їх виливки, заряджання рушниць.
– Цінність цієї виставки в тому, що усе лаконічно, чітко і зрозуміло. Взагалі вражає такий нетиповий для наших музейних традицій підхід, – ділиться враженнями глухівчанин Дмитро Воробйов.
Також співробітник заповідника Юрій Коваленко представив різні зразки багнетів, які свого часу були продовженням гвинтівок. У тих, хто розуміється, деякі експонати викликали повагу, наприклад, перший багнет від автомата Калашнікова зразка 1947 року.
Новостворений простір високо оцінили колеги-науковці, учасники російсько-української війни, колекціонери і студенти. Нова локація може використовуватись для абсолютно різних заходів, приваблювати як самодостатніх колекціонерів, так і школярів.
Відтепер кожен бажаючий може замовити екскурсію до цього раю науки і технічної думки, звертатись треба до адміністрації НЗ «Глухів».