У селі під Сумами гинуть бджоли
У селі під Сумами гинуть бджоли. Про це розповіли мешканці сіл Графське та Капітанівка, що на Білопільщині. Люди вважають, що причина – в отрутохімікатах, якими фермери обробляють сусідні поля, пише suspilne.media.
Олег Московченко розводить бджіл. Пасіку отримав у спадок від батька. Сусідні поля, каже, обробляють постійно. Останні кілька років оприскують їх із повітря. За цей час бджоли майже вимерли.
“У травні посіяли вночі кукурудзу, а на ранок біля вуликів – по відру бджіл. Було 40 сімей, залишилось, із зими вийшло, тільки 8”, – розповідає чоловік.
Цьогоріч на своїх пайових землях пан Олег посіяв гречку, аби бджолам було куди літати, але поруч – фермерська кукурудза. “Я зателефонував, попередив, що між полями кукурудзи там гречка посіяна, 8 гектарів, вона ще цвіте, бджола після дощу працює. Запевнили, що будуть бризкати або рано вранці, або пізно ввечері. Вчора о 16 годині гелікоптер на всіх потужностях іде вздовж гречки, бризкає”, – розповідає чоловік.
Сусід пана Олега, Іван Васильович, років 20 розводить бджіл для себе і каже, що з 9-ти вуликів залишилося 4.
Юрій Тютюнник живе у сусідньому селі Капітанівка. Його пасіка офіційно зареєстрована. Розповідає, що в цих місцях працює кілька фермерів, одні попереджають про обробку особисто, інші – ні, й не дотримуються вимог обробітку.
“Аграрії не дотримуються періоду обробки своїх земель, своїх посівів. Вони обробляють не в строк, а коли бджола ще у польоті. І осипається бджола, гине вона. Ми недоотримуємо продукції своєї. Вони хочуть, значить, узять щось з полів своїх – а ми, значить, ні. Якщо по пригорщі бджіл лежить біля вулика – це ж спробуй ту бджолу поновити. Так це ж тільки ті, що біля вулика, а скільки їх гине ще у полі”, – каже Юрій.
За словами бджолярів, землі, які нещодавно обробляли, належать агрофірмі “Степ”. У Миколаївській сільській раді сказали, що ця фірма попереджала про обробіток полів, але зробила це в день початку обробітку, хоча мала повідомити за три дні.
“У сільській раді створена комісія із встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту росли. На вимогу та за заявою власника пасіки про встановлення факту отруєння бджіл, дана комісія невідкладно після факту надходження такого повідомлення виїжджає та обстежує пасіку. Але на сьогоднішній день звернень від пасічників щодо отруєння бджіл на території громади до сільської ради не надходило”, – розповіла начальниця загального відділу Миколаївської сільської ради Анастасія Лещенко.
Директор фірми “Степ” Петро Кобзар сказав, що поля обробляли з дотриманням всіх вимог. “Там препарат такий, що від нього бджоли не дохнуть, він не бере бджіл. Вдень ми не можемо обробляти. Ми в ранковий і в вечірній тільки час обробляємо”, – сказав він.
19 серпня в Україні відзначають День пасічника. Його, як і щороку, святкуватимуть в одному із сусідніх сіл. Олег Московченко каже, що йти на свято йому ні з чим – меду немає.