Центр допомоги людям, що виїхали з тимчасово окупованих Росією територій, переїхав із Краснопілля до Сум
До Сум із Краснопілля переїхав Центр допомоги для людей з тимчасово окупованих територій. За перші два дні роботи він прийняв понад 50 людей, а за весь час його існування — понад 18 тисяч.
85-річна Ада Тарасенко та її 94-річний чоловік Віктор родом з міста Торецьк, що на Донеччині. На Сумщину ж їхали з Донецька.
“У доньки в гостях були. — Донька в Донецьку залишилася? – Так, працює”, – говорить переселенка Ада Тарасенко.
Жінка пояснює, що в рідному місті жити майже неможливо: “Почалося бомбардування. Люди почали роз’їжджатися всі. Світла не було, газ розбитий, не дають. Холодина! Шахту закрили, куди діватися”.
Кордон переселенці перетнули у пункті пропуску “Покровка — Колотилівка”, що на Сумщині. За словами пані Ади, до кордону їхали автівкою, після його перетину волонтери доправили подружжя до Сум у Центр допомоги тим, хто повернувся з тимчасово окупованих територій. Раніше він працював у Краснопіллі. Наприкінці січня організацію разом із працівниками довелося переміщувати – через постійні російські обстріли.
“Ми також виїхали з прикордоння, є дітки маленькі, не виносимо вже цих обстрілів”, – пояснює волонтерка ГО “Плурітон” Любов.
Для центру у Сумах знайшли приміщення, ремонт у ньому разом з укриттям в підвалі зробили за дев’ять днів, зазначає голова Сумської міської військової адміністрації Олексій Дрозденко.
“Дев’ять днів, але будівельні роботи реально тривали днів шість-сім. Пару днів витратили на закупівлю матеріалів. Долучені були всі: обласна, міська, районна військова адміністрація, а також ГО “Плурітон”, – говорить Олексій Дрозденко.
У центрі люди зазвичай перебувають кілька годин, додає волонтерка Любов. Тут можна перепочити, отримати допомогу із документами та виплатами, психологічну підтримку.
“Зазвичай, люди розгублені. Я не знаю, як правильно сказать… Вони зламані. Зламані, бо у них забрали життя, те, яке було “до”, а потім і “після”. Вони їдуть з окупації, буває, з нічим. Просто з документами”, – пояснює волонтерка.
Площа центру – десять тисяч квадратних метрів, говорить голова громадської організації “Плурітон” Катерина Арісой. Додає, що ремонтували спільними коштами.
“Проект було профінансовано в рамках нашого партнерства з польською гуманітарною акцією, ще були залучені наші партнери ЮНІСЕФ, допомагала також Сумська обласна військова адміністрація”, – зазначає Катерина Арісой.
Окрім сховища, робочих кабінетів, їдальні, в центрі є дитяча кімната. Маленькі українці, які повернулися, зазвичай залишають там свої малюнки.
“Зазвичай діти просили сині, блакитні олівці. Перше, що вони хотіли намалювати як тільки перетнули кордон, – це прапор України”, – пояснюють у центрі.
За перші два дні роботи в Сумах, центр прийняв понад 50 людей, говорить Катерина Арісой. А за весь час його існування — понад 18 тисяч.
“У нас була двомісячна дівчинка і бабуся 98 років. Вік дуже різний. Також ми можемо надавати супровід подальший. Бувають люди, кому нікуди їхати далі, ми допомагаємо з пошуком місця”, – зазначає Катерина Арісой.
За словами віцепрем’єр-міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук, з початку роботи пункту пропуску між Україною та Росією “Покровка — Колотилівка”, 38 тисяч громадян України виїхали з тимчасово окупованих територій. З них понад 3 тисячі – діти.
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ