Туриста з Ірландії вразила північ Сумщини
Ірландський пенсіонер Філіп КЕМПІОН на заслуженому відпочинку багато подорожує. Він все життя захоплюється культурою та історією різних країн. Під час останнього фестивалю у столичному парку «Київська Русь» іноземець познайомився з жителем Шосткинщини бджолярем Сергієм РУБАНИКОМ (відомим як Сіврюк СІВЕРСЬКИЙ). Спробував його питні меди та отримав запрошення приїхати на Сумщину.
«Філіпу дуже сподобався мій мед. А ще більше розповіді про нашу сіверську природу та про те, як на батьківщині я відроджую старовинну культуру споживання хмільних напоїв. Зацікавився. Захотів приїхати до мене в садибу «Медовий гай», що в Землянці. Спочатку навіть не думав, що й справді приїде. Але потім мені зателефонувала його перекладачка і сказала, що вони з паном Філіпом вже в дорозі», – розповідає Сергій.
Він розмістив гостей у так званій «партизанській хаті» – оселі, яку купив у Землянці і почав реставрувати, зберігаючи початковий старовинний інтер’єр. Сергій жартує, що його гість після далекої дороги та хмільного меду спав на печі наче дитина. А вже зранку він влаштував для гостей кінну прогулянку, а також так званий кінний «партизанський маневр» глухими лісами Сіверщини. «Від нашої природи Філіп був у неймовірному захваті. А купання в ополонці у крижаній воді додало йому енергії та наснаги на декілька місяців уперед», – говорить бджоляр.
Директорка громадського історико-етнографічного музею Пелагеї Литвинової-Бартош, що в селі Землянка, Оксана АНІСІМОВА розповіла, що під час візиту до їхнього закладу пан Філіп щиро захоплювався українськими традиціями, обрядами, вишивкою та народними піснями. Був зачарований землянківською природою та гостинністю.
«Наш гість зазначив, що плетене гачком мереживо, яким наші предки оздоблювали рушники, простирадла, серветки також є традиційним і для його рідної Ірландії. Але там, на жаль, подібні речі важко знайти. Ще цікавий факт – традиційний символ для оздоблення предметів побуту та одягу «трьохлисник», про який у своїх етнографічних замальовках згадувала Пелагея Бартош, також притаманний ірландській культурі. А я кажу Філіпу жартома: то мабуть Пелагея мала дар передбачення і знала, що Ви колись відвідаєте Землянку, то й вибирала цей орнамент», – говорить О. Анісімова.
На згадку про музей землянківці подарували іноземному гостю писанку, зроблену за мотивами Пелагеї Литвинової-Бартош. І навіть не очікували, що він аж так зрадіє такому подарунку.
Пан Філіп був настільки вражений північчю Сумщини, що захотів навіть придбати у Землянці будинок. У селі вже жартують, що скоро питимуть ірландський віскі. Але Сіврюк Сіверський запевняє, що він не може конкурувати з його питними медами.
Як би там не було, а землянківсько-ірландській дружбі бути. Філіп Кемпіон пообіцяв скоро сюди повернутися.
Неделя