У Шпилівці планують видобувати глину у промислових масштабах, місцеві протестують
Сумський цегельний завод поклав око на глиняні надра селян. Обіцяють людям робочі місця та озолотити бюджет громади. Селяни ж проти, бо видобувати сировину завод хоче якраз посеред села – на ділянці у 10 гектарів.
Бояться, що такі великі масштаби зруйнують їхні хати, адже рити збираються якраз за 200 метрів від їх домівок, пише СпецКор.
Йдеться про село Шпилівка Сумського району (нині Садівська громада).
Новина про те, що у їхньому селі зовсім скоро почнуть видобувати глину у промислових масштабах, неабияк збурила місцевих.
“Багато живе людей похилого віку – астми і все таке, чим вони будуть дихать? Чи на городі в них буде пил – не буде пил? Отам унизу колодязі, домогосподарства, от як потече в ярочок вся та глина, то які наслідки будуть для них???” – каже житель Шпилівки Віталій Скиртаченко.
Від питань обурених селян відбивається представник цегельного заводу, який хоче на цих пагорбах видобувати глину.
“Ми хочемо створити, перше – робочі місця. Хочемо щоб поповнювався бюджет і розвивати промислову діяльність”, – говорить підприємець Володимир Верещагін.
Обіцяють в рік – мільйон гривень до сільського бюджету. Для порівняння, нині казна Шпилівки – це 200 тисяч. Та грошей такою ціною люди не хочуть.
“Зараз вони почнуть видобувати глину, що залишиться від цього пагорбу.?!! І куди ця глина посунеться внаслідок погодніх умов? – внизу на хати які є!
А ті хати, що зверху теж у небезпеці, бо видобувати хочуть поблизу. А ми знаємо, що глина дуже крихка порода. І якщо тут від дощу дорога вся вниз із водою стікає, то чого чекати нам, коли заїдуть їхні великогабаритні машини і почнуть тут все довбати та вивозити пластами глину.
А під цим пагорбом ще й газопровід іде”, – занепокоєні жителі Шпилівки.
Підприємці натомість заспокоюють. Мовляв, за радянських часів цегельний завод уже стояв прямісінько на цьому пагорбі. І лиха не сталося.
Дійсно, якраз біля кар’єру працював завод . Ще у п’ятдесятих роках. Нині від нього лишилася труба та руїни.
Утім прилеглу упритул до кар’єру вулицю, розповідають селяни, добудували вже після закриття старої цегельні.
До найближчої оселі від місця бажаного родовища близько 200 метрів.
Керівництво ж громади інвесторам тільки раді. Утім, переконують – остаточну крапку в питанні віддавати кар’єр в користування чи ні, мають поставити жителі Шпилівки.
“Ніхто не буде там самовільно надавати їм дозвіл, чи на Садівській сесії, без надання дозволу громади, ніхто цього не буде робити”, – запевняє голова Садівської ТГ Іван Крючков.
Після протесту громади питання про надання дозволу на геодезійні випробування заводу терміново зняли із розгляду сесії. Вона мала б відбутися 23 квітня.
Підприємству ж запропонували надати селянам детальні розрахунки щодо об’ємів видобування. А також результати аналізу ґрунту, аби не допустити зсувів у цій місцевості.