У Сумській клініці, дружній до молоді, можна протестуватися анонімно та безкоштовно
Сьогодні ВІЛ – не вирок. А вірус імунодефіциту небезпечний доти, поки він не виявлений. Про це наголошують фахівці Сумської клініки, дружньої до молоді, спілкуючись із клієнтами, серед яких – школярі, студенти, та й більш дорослі відвідувачі. Вже на рецепції тут можна отримати засоби контрацепції. На прийомі – поспілкуватися з лікарями та психологами, пройти тестування (в тому числі й на ВІЛ). Все це безкоштовно та анонімно.
До речі, робота і графік Клініки побудовані так, щоб пацієнти не стикалися між собою. Особливо, коли це стосується швидких тестів. «Ми робимо тести на ВІЛ, гепатити В і С, сифіліс, – розповідає лікар-педіатр Тетяна Понкратова. – Часто такі захворювання до певного етапу протікають безсимптомно і виявляються випадково. Тому дуже важливо для підлітків та молоді, яка живе статевим життям, періодично (один раз в шість місяців) приходити до Клініки, аби зробити тести. Тестування є ознакою поваги до себе і тих, хто вам небайдужий».
Від ВІЛ – немає вакцини
Напередодні всесвітнього Дня боротьби зі СНІДом, який щороку відзначається 1 грудня, медики установи вкотре звертають увагу на проблему ВІЛ та важливість тестування. «Наразі діагностика і лікування ВІЛ-інфекції знаходяться вже на такому етапі, коли про проблему говорять без страху, – продовжує Тетяна Петрівна. – Вчасне виявлення вірусу і антиретровірусна терапія (АРТ) дає змогу людям з ВІЛ жити абсолютно повноцінно. Хоча ВІЛ невиліковний і від нього досі немає вакцини!
АРТ не просто продовжує життя – вона дає можливість почуватися здоровими, бути соціально активними, реалізовуватись професійно і створювати сім’ї. ВІЛ-позитивні жінки (у період «світлого вікна») можуть народжувати здорових дітей. Достатньо вчасно вживати ліки. А найважливіше у подоланні цієї недуги – вчасне виявлення за допомогою тестування. Особливо, коли статевий контакт був без контрацепції. У нас це зробити просто та швидко!».
За статистикою Центру громадського здоров’я, станом на 1 жовтня впродовж поточного року в Україні виявлений та офіційно зареєстрований 7841 випадок ВІЧ-інфекції (у середньому щодня фіксувалося 29 випадків захворювання на ВІЧ, 8 – на СНІД та три смерті від хвороб, зумовлених СНІДом). «Зазначу, що на Сумщині загальна кількість протестованих у ключових групах зросла на 52,5%, – уточнила Тетяна Понкратова. – Загалом у структурі шляхів інфікування переважна частка випадків припадає на статевий шлях (80,3%), хоча актуальним є й парентеральний шлях – внаслідок вживання ін’єкційних наркотиків. Все ж у порівнянні з 2023 роком зберігається тенденція до росту статевого шляху передачі. Зауважу, інкубаційний період ВІЛ – від 6 місяців до 5 років! Ось чому важливе тестування (результат – за 15 хвилин), особливо для молоді – аби в разі сумнівів визначитися зі статусом та у випадку позитивного результату якнайшвидше розпочати антиретровірусну терапію. Ми – відкриті та доступні. Боятися нічого не потрібно!».
Тестування – добровільне (це пояснюється на дотестовому інформуванні), при позитивному результаті відвідувач скеровується до обласного медцентру соціально небезпечних захворювань, де проводиться ідентифікація вірусу, його кількість, що дає можливість визначити давність процесу. Відповідно – призначається АРТ. До речі, у цьому медичному закладі послуги також надаються анонімно.
До лікаря направлення не потрібно!
За словами завідувачки Клініки, дружньої до молоді, Катерини Краснонос, у закладі приймають лікар-педіатр, два гінекологи, дерматовенеролог, уролог (можна звертатися як хлопчикам, так і дівчаткам). Також консультує психолог, працює соціальний працівник, який проводить різноманітні семінари та тренінги (тел. 095 325-59-35). «Наші фахівці завжди на місці, – нагадує Катерина Миколаївна. – Немає ніяких черг і не потрібне направлення від сімейного лікаря – достатньо лише звернення. Черга може бути тільки під час повітряної тривоги, коли відвідувачі йдуть до укриття. А так зазвичай – у кожного свій час для обстеження, консультації, прийому».
Практичний психолог Клініки Ірина Череватенко, яка консультує підлітків та молодь, зазначає, що найбільше їх турбує підвищена тривожність, схильність до депресивного стану (страхи, нав’язливі думки тощо) та складні стосунки з батьками. «Був випадок, коли до мене звернулася молода людина, яка переймалася з приводу можливого інфікування після випадкового статевого контакту, – згадує пані Ірина. – Вона була дуже схвильована та пригнічена, адже мала постійного партнера. Консультування було парним, обстеження пройшли обоє. На щастя, і в дівчини, і в хлопця ВІЛ не був виявлений. До того ж ще й вдалося зберегти пару. Важливо у будь-якій ситуації спробувати знайти вихід. А ми – обов’язково у цьому допоможемо!».
Потрапити до Клініки, дружньої до молоді, можна, попередньо записавшись телефоном (661-898; 095-1-948-949) і безпосередньо звернувшись на рецепцію.
Ірина Чирченко
Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ
Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ