Як у Сумах діагностують туберкульоз за допомогою штучного інтелекту
У Сумській області діагностують туберкульоз за допомогою штучного інтелекту. Як змінилась робота сумський лікарів з появою ШІ та як це вплине на діагностику туберкульозу в місті?
Володимир Несвєтов працює рентгенологом у Сумському фтизіопульмонологічному центрі. Нині, говорить, штучний інтелект має полегшити його роботу.
“Штучний інтелект допомагає нам пришвидшити процес. Ми можемо привезти переносним флюорографом декілька сотень знімків і треба якнайшвидше віддати результати, тому ми акцентуємо спочатку на патологічні зміни, які цей інтелект знаходить, а потім інтерпретуємо ці знімки. Ну а потім у пришвидшеному режимі дивимось ті знімки, які є нормою і або погоджуємось з цим, або не погоджуємось”, — розповідає лікар.
До фтизіопульмонологічного центру нове обладнання надійшло минулого року, розповів заступник директора закладу Віталій Мостовий.
“Штучний інтелект він називається к-4 ТБ, його розробила міжнародна компанія, вони працюють в багатьох країнах світу. Це обладнання придбано центром громадського здоров’я МОЗ, в рамках проєкту Глобального фонду”, — розповідає пан Віталій.
Медики пройшли навчання із застосування систем під час діагностики пацієнтів, говорить Віталій Мостовий. Розрізняючи на рентгенівських знімках патологічні зміни, штучний інтелект підсвічує їх різними кольорами. Якщо легені сильно вражені туберкульозом – то червоним, якщо здорові – то синім.
“Це теплова карта і патології будуть виглядати іншими кольорами. Якщо припустимо нормальна легенева тканина синього кольору, то там вона буде від червоного та інші відтінки червоного кольору. Ну і показує, які об’єми затронуті цим процесом, будь-яким, не лише туберкульозом, а він дивиться патології й інші”, — повідомив рентгенолог Володимир Несвєтов.
Разом з обладнанням сумські лікарі отримали сертифіковане програмне забезпечення, яке після завершення проєкту теж залишиться в Сумах, говорить Віталій Мостовий: “Там є ліцензія на понад 100 тис. знімків. Нам цього з нашими об’ємами роботи вистачить на декілька років роботи. Рентгенологи в будь-якому випадку не залишаться без роботи. На даному етапі розвитку того штучного інтелекту, так точно не залишаться”.
Окрім Сумщини тестуватимуть на туберкульоз за допомогою ШІ також в Івано-Франківській та Львівській областях.
На Сумщині за 10 місяців 2023 року захворюваність на туберкульоз зросла на 30,8% в порівнянні з минулим роком. Зростання відбулося в основному через Шосткинський район, де захворюваність на туберкульоз у поточному році зросла удвічі. А в рейтингу районів області за кількістю хворих на туберкульоз він посів лідируючу позицію з показником 50,08 випадків на 100 тис. населення.
Нагадаємо, у Шостці у дитини виявлено туберкульоз
Читайте нас також у ТЕЛЕГРАМ
Читайте нас також в ІНСТАГРАМ