У п’ятій лікарні знайшли фінансові таємниці
Андрій Букін, sumy.today
Історія одного з медичних закладів нашого міста – Комунальної установи “Сумська клінічна лікарня №5”. Про даний комунальний заклад ходять багато легенд і чуток. Починаючи з того, що для заступника головного лікаря нормальною є практика вживання алкоголю на робочому місці з півно одинацятої, закінчуючи тим що неможливо добитися інформації про залишок ліків у цій лікарні. Особисто я, не вірив цим чуткам і кумедним історіям про “неадекватне” керівництво.
На початку січня розпочав збирати інформацію про закупівлі медекаментів сумськими лікарнями за бюджетні кошти у 2016 році. Було прийнято рішення писати запити на отримання публічної інформації. Оскільки даної інформації майже не має у відкритих джерелах, а те що є треба витягати чи то з прозоро, чи то е-дати, де далеко не завжди прикріплена інформація (специфікація) до договору.
Після отримання запитів, дві третини міських лікарень вийшли на зв’язок і засипали питаннями, як краще надати відповідь та розповідями про те, які у них технічні труднощи з цим виникли. Інші надіслали відповіді, без зайвих питань. І лише одна з лікарень надіслала відповідь про те, що не буде надавати подібну інформацію, у зв’язку з тим що вона (інформація) опублікована на офіційних сайтах та інших публічних майданчиках.
Не дивлячись на те, що це пряме порушення Закону України “Про доступ до публічної інформації”, а саме статті 10-1. Публічна інформація у формі відкритих даних. Що говорить про те, що розпорядники інформації зобов’язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах. Я вирішив промоніторити інформацію, що викладена у відповіді комунальної установи. Першочергово де я почав шукати – це на сайті комунальної установи.
Сайт лікарні більше схожий на особисту сторінку головного лікаря (!) Що викликає не аби яке здивування. Походивши по розділам, знайшов річний звіт. У докуменді незнайшлося специфікації(!), відсутня інформація щодо закупівель препаратів, натомість є тільки сума договору і постачальник. Скільки було закуплено і скільки коштувала ампула/упаковка/штука зі звіту не зрозуміло(!)
На сайті е-дата, у договорах комунальної установи так само в специфікації стоять виключно нулі.
Посадові особи, які готували відповідь на офіційний запит на інформацію свідомо ввели в оману, знаючи, що необхідної інформації не має ні на їхньому сайті, ні на сайтах відкритих майданчиках, де вони зобов’язані викладти звіти щомісяця.
Розуміючи всю складність ситуації, я звернувся з повторним запитом на ім’я головного лікаря. Де зробив посилання на норму закону, в якій зазначено, що бюджетна установа зобов’язана надати публічну інформацію. Як результат – комунальна установа, просто не відповіла. Коли остаточний термін відповіді минув, була написана скарга на відділ охорони здоров’я міста Суми.
На сьогодні чекаємо на реакцію
Листування з комунальним закладом “Сумська клінічна лікарня №5” яскраво відображає, на скільки керівництво установи не розуміє, що вони утримуються за рахунок наших податків і громадяни мають право знати куди діваються їх гроші. Прикро усвідомлювати, що чиновники у білих халатах, дивляться на людей, як на мішок з грошима. Інформація, яку ретельно приховує головний лікар і його оточення – все одно будуте доступна широкому загалу.
Все таємне стає явним.
За все таємне – настає відповідальність.