Чи зупинили незаконне розроблення піщаного кар’єру на Охтирщині?
Уже більше року пройшло з того часу, як змінилося керівництво Охтирської районної ради. Новому керівництву ради доводилося працювати в умовах реформи децентралізації та укрупнення адміністративних одиниць.
Мове йде про розширення Охтирського району, до якого зараз входить Охтирська, Тростянецька міські, Великописарівська, Кириківська, Чупахівська селищні та Боромлянська, Грунська, Комишанська, Чернеччинська сільські територіальні громади.
Перші вибори Охтирської районної ради відбулися 25 жовтня минулого року. На першій сесії районної ради восьмого скликання 26 листопада визнано повноваження 38 депутатів ради. На другому пленарному засіданні першої сесії 10 грудня головою ради було обрано Сергія Кірічка. Його заступниками стали Юрій Слабоспицький та Валерій Партала.
Керівництво Охтирської райради завжди тримає руку на пульсі життєдіяльності регіону та переймається добробутом кожної громади та її мешканців. Тому наповнення місцевих бюджетів, законність використання земель та надр завжди у їхньому фокусі.
У листопаді минулого року у залі засідань Охтирської районної ради відбулося спільне засідання постійних комісій районної ради земельної та мандатної щодо розгляду ефективності використання земель суб’єктами господарювання на території Охтирського району. На засіданні були присутні представники: територіальних громад району, Охтирської РДА, управління Держгеокадастру, Національної поліції, податкової служби, Управління ДСНС та представники ЗМІ, й журналіст «Охтирка online» не обійшов своєю увагою даний захід.
На засіданні розглядалися питання використання земельних ділянок Гетьманського національного парку на території Великописарівської селищної ради, стан розслідування зловживання посадовими особами Великописарівської селищної ради під час передачі земельних ділянок у приватну власність, звернення Грунського сільського голови Василя Зосимова щодо діяльності ФОП Руденко в с. Гнилиця, незаконної господарської діяльності на ставку Діброва біля села Криничне, самозахоплення землі на території Тростянецької територіальної громади, незаконного розроблення кар’єру в селі Станова та діяльності кар’єру ВТФ «Тростянецька цегла» і Тростянецького сміттєзвалища.
За результатами спільного засідання було вирішено звернутися до головного управління Держгеокадастру у Сумській області, Державної екологічної інспекції в Сумській області, Охтирського міськрайонного відділу Управління ДСНС у Сумській області задля вирішення проблемних питань, що обговорювалися. Зокрема, за зверненням Грунського сільського голови Василя Зосимова районна рада звернулася до Охтирського відділу Управління ДСНС щодо позапланової перевірки.
На якому етапі дані питання знаходяться на початку 2022 року – запитали у заступника голови Охтирської районної ради, депутата райради від ПП «Наш край» Валерія Партали.
Ми писали про те, що на території Грунської громади працюють печі з випалювання деревного вугілля, проте від даного виду діяльності місцевий бюджет жодної копійки не отримує? Чи була реакція у перевіряючих органів стосовно ваших звернень?
– На скільки мені відомо підприємець сплатив 16 тис. 800 грн. платежів за землю та до 18 тис. грн. штрафних санкцій. Також була здійснена перевірка інспектором Держгеокадастру. Але працівник не зміг потрапити на територію, де знаходяться печі. Ворота зачинені, і на них була розміщена табличка «Прохід заборонено та ведеться відеоспостереження». У результаті перевірки був складений адміністративний протокол та ініційовано звернення до правоохоронних органів. Тож чекаємо на реакцію поліції.
Щодо незаконного розроблення кар’єру в селі Станова є якісь зрушення?
– На засіданні була надана рекомендація звернутися з цього приводу до Державної екологічної інспекції в Сумській області. Адже відомі позитивні прецеденти з цього питання. Зокрема обласна екоінспекція у листопаді минулого року у ході перевірки виявила на в’їзді в Білопілля з боку Сум піщаний кар’єр завглибшки 3,9 м. Як з’ясувалося, дана земельна ділянка є комунальною власністю і має цільове призначення – для будівництва, розміщення та експлуатації споруд енергогенеруючих підприємств. Екоінспекторами було встановлено, що дозвіл на видобуток надр на зазначеній території нікому не надавався. Більш того, під час перевірки документів було виявлено факти, які можуть свідчити про причетність керівництва Білопільської міської ради до самовільного добування копалин. Перевіряючі оцінили завдану навколишньому природному середовищу шкоду в розмірі понад 2 млн. грн. та відкрито кримінальне провадження. Тож не бачу ніяких перешкод, аби поставити фінальну крапку й в питанні незаконного видобутку піску в с. Станова. Тим паче, що в даному кар’єрі глибина видобування піску складає аж 10-15 м. Тому й сума завданих збитків відповідно має бути більшою.