У Тростянці триває капітальний ремонт дороги Суми – Полтава
При в’їзді в Конотоп із сумського напрямку облаштували яскравий квітникФОТО
Терміново: збирають кошти на лікування кінолога з Шостки, який перебував у епіцентрі вибуху
Пункт Незламності на подвір’ї: історія винахідливого шосткинцяФОТО
“Все добре, тільки додому хочеться”: як незнайомі люди допомогли облаштуватися родині з прикордоння СумщиниФОТО
У СумДУ висадили алею з троянд у пам’ять про загиблих 13 квітняФОТО
На Сумщині ворожа атака забрала життя чоловіка: розпочато розслідування
В ОК “Північ” повідомили подробиці обстрілів за 24 травня
Раніше росіяни їздили сюди на ярмарки, а зараз знищують село: як виживає під обстрілами прикордонне МиропілляФОТОВІДЕО
На Роменщині попрощалися із захисником Андрієм Цегельником
Колишній головний архітектор Сумщини, підозрюваний у корупції, тепер керує держпідприємством
Сумський зоопарк прихистив страуса з Курщини, якого врятували військовіФОТО
Сумські сапери працюють на Київщині
У Сумах провели акцію-нагадування про хвилину мовчанняФОТО
Буринська громада попрощалася із захисником Віктором Хобленком
Нагородили кращих юних журналістів Сумщини
На Глухівщині попрощалися із захисником Дмитром Кулішем
“Наймасованіший удар з часів 2-ї світової”: мер Семеніхін розповів подробиці нічної атаки на Конотоп
У Сумах гасили пожежу на підприємстві після ворожої атакиВІДЕО
Є загиблі й поранені: безпекова ситуація в Сумській області станом на ранок 25 травня
У мережу виклали момент ранкового удару по СумахВІДЕО
Учора з Білопільської та Ворожбянської громад евакуювалися понад 130 людей
Унаслідок ворожої атаки загинув мешканець Буринської громади
Цієї ночі під атакою рф був Конотоп
Вночі ворог завдав удару по підприємству в СумахФОТО
Вчора
Військовий із Роменської громади серед звільнених сьогодні з полону РФ
Четвертий “Кубок на честь ЗСУ” з футболу здобули білопільці
На Шосткинщині внаслідок ворожих ударів горіли будинкиФОТО
Стало відомо про звільнених із полону жителів Білопільської та Юнаківської громад
На Сумщині зʼявились зони під контролем РФ, — карти DeepState

Колишній головний архітектор Сумщини, підозрюваний у корупції, тепер керує держпідприємством

Сумський архітектор Володимир Биков створив проєкти для реставрації понад 50 церков на Сумщині й обіймав посади головного архітектора Сум і області в різні роки. Проте у 2006 році його виключили зі спілки архітекторів за привласнення чужих проєктів, а в лютому 2024 року затримали з підозрою в корупції. Зараз Володимир Биков керує державним підприємством. Розповідаємо, як складалася кар’єра архітектора і що про його нове призначення кажуть юристи.

Хто такий Биков і чому його виключили зі НСАУ

67-річний Володимир Биков приблизно із 1980 року працює у сфері архітектури й будівництва. Спершу закінчив навчання в Полтавському інженерно-будівельному інституті, згодом — у Харківському філіалі Нацакадемії державного управління. Велика енциклопедія називає його одним з фундаторів відродження української православної церковної архітектури. Володимир створив проєкти й реставрував понад 50 таких споруд на Сумщині.

У межах 1995-2003 років він був головним архітектором області, а з 2003-2006, 2010-2016 головним архітектором Сум, йдеться у Великій енциклопедії України. Протягом своєї кар’єри працював директором філії «Центральної служби Укрдержбудекспертизи», головним архітектором ТОВ «Архітектурний центр», керівником Управління містобудування та архітектури Сумської ОВА. У 2020 році Биков балотувався на посаду міського голови Сум і депутата міської ради від «Аграрної партії України», проте його не обрали, пишуть експерти «Руху Чесно».

У відкритому доступі Цукр знайшов кілька документів Національної спілки архітекторів України (НСАУ) за 2006 рік. У них йдеться начебто про те, щоб виключити Володимира Бикова із сумської філії організації. З таким зверненням до комісії звернулося правління саме сумської НСАУ. Керував цією організацією із 2006 по 2012 рік архітектор Борис Бурячков. Тож саме до нього звернулися, щоб підтвердити виключення Бикова зі спілки.

— Вся інформація у цих документах правдива. У 2006 році ми дійсно подавали заяву від сумської НСАУ, членом якої був і Володимир Биков. Ми мали підстави й докази про те, чому його варто виключити, їх переглянула комісія і дійшла такого ж висновку, — відповів Борис Бурячков.

Дизайн без назви (3)
Витяг з протоколу засідання управління НСАУ

Якщо узагальнити, то Бикова виключили через те, що він незаконно присвоїв собі авторські права на кілька проєктів, використовував своє службове становище проти інших архітекторів, скористався ідеєю одного митця без його згоди на це. Щоб дійти такого висновку, комісія переглянула 30 документів, серед них протоколи, фотодокази, копії публікацій чи офіційні листи.

У 2004 році Биков отримав Держпремію в галузі архітектури за роботу над «Ювілейним». Проте комісія дійшла висновку, що чоловік не проєктував стадіон, а ще був на той час посадовою особою — головним архітектором міста. До претендентів на премію заборонено включати людей, які адміністрували, консультували чи організовували роботу за посадою.

— Прізвище Бикова В.Б. відсутнє в кресленнях, графічних та технічних матеріалах проєкту стадіону «Ювілейний», такі висновки надали комісії підприємств, які працювали над архітектурою і плануванням цього місця, — йдеться в документах комісії  НСАУ.

Також Володимир Биков присвоїв собі одноосібне авторство на проєкти реставрації й будівництва Надбрамної Покровської церкви Софроніївського монастиря, церковної бані Церкви Різдва Пресвятої Богородиці в Путивльському районі, Спасо-Преображенської церкви в Ямполі, йдеться у висновку комісії.

У протоколах НСАУ йдеться, що Биков зловживав власним службовим становищем — створював штучні приводи для того, щоб певні проєкти не погоджували на містобудівних радах. Так 59 учасників правління організації проголосували за виключення Бикова із членів НСАУ від червня 2006 року. Володимир пояснив нам, що таке рішення було дещо сфальсифікованим, щоб усунути його з посади головного архітектора і змусити людей сумніватися в його професійності.

36576952 2155011294728228 2801234248055390208 n
За виключення Бикова із організації проголосували 59 людей

— Ці події якраз відбувалися у роки після Помаранчевої революції, в державних органах змінювалися кадри. Тож трапилася така неприємна ситуація зі спілкою архітекторів, що мене з неї виключили. Проте я вважаю, що всі підстави для цього — занадто гучні й перекручені, а десь і неправдиві. Завдяки цьому мене хотіли усунути з посади. Але пройшов час і мене знову запросили стати головним архітектором міста. Крім того, у 2024 році мене обрали академіком та головним вченим секретарем Української Академії Архітектури, — пояснює Володимир Биков.

Як рухається розгляд справи про хабар

У лютому 2024 року, поки Биков керував управлінням в ОВА і був головним архітектором області, його затримали й оголосили підозру про отримання хабаря.

— За даними слідства, начальник управління містобудування та архітектури Сумської ОВА вимагав у керівника ТОВ сплатити 5000 доларів за схвалення детального плану для  розміщення та експлуатації будівель. Половину суми він, начебто, отримав 5 лютого, а ще 2500 доларів — 8 лютого. Після цього правоохоронці затримали Бикова. Його підозрюють в отриманні неправомірної вигоди, — повідомила Сумська обласна прокуратура.

У червні 2024 року прокуратура завершила досудове розслідування, обвинувальний акт направила до суду, який відтоді розглядає справу Бикова. Того ж місяця архітектора відсторонили від керування управлінням. Та його захисник подав до суду клопотання, щоб там переглянули таке рішення. У документі слідчий пояснює: якби Володимир лишився на посаді, то, можливо, впливав би на свідків, погрожуючи або вмовляючи, підробляв чи знищував документи, важливі для розслідування.

Натомість адвокат пояснив, що доказів цього немає, а відсторонення негативно вплине на Бикова: він втратить дохід, тож грошей може не вистачити на коштовне лікування та утримання дитини. Але суд не змінив своє рішення, архітектора не поновили на посаді.

Від червня 2024 року справу розглядає Роменський міськрайонний суд: адвокат підозрюваного — Денис Курбатов, суддя — Оксана Євлах. Відтоді за результатами засідань опублікували чотири ухвали: про призначення справи до розгляду і про допит свідка, який перебуває в Кривому Розі, в онлайн-форматі, а згодом про його перенесення. Найближче засідання по справі Бикова відбудеться 4 червня о 13:30 в Роменському суді, йдеться на порталі Судова влада України.

Чим зараз займається Биков

Сьогодні Володимир Биков керує Сумською філією держпідприємства «НДІпроектреконструкція», про це нещодавно дізнався Цукр. Організацію він очолив через місяць після того, як справа про підозру в корупції надійшла до суду. «НДІпроектреконструкція» проводить науково-технічну роботу у сфері будівництва: створюють проєкти, паспорти об’єктів, перевіряють їхній технічний стан, моніторять реконструкцію й не лише.

За інформацією ресурсу Youcontrol, відколи Володимир почав керувати установою, вони перемогли у двох тендерах сумою 60 тисяч гривень. В одному з проєктів уклали договір із Клінічною лікарнею № 5, щоб виготовити документи для збереження пам’ятки архітектури — будинку Линтварьових.

Сергій Тихенко2
Володимир Биков. Фото: Facebook Сергія Тихенка

Ще Биков зареєстрував ФОП у грудні 2024 року за кведами «діяльність у сфері архітектури та будівництво житлових і нежитлових будівель». Такі дані є в сервісу Clarity Project. Вже у 2025 році він двічі переміг у державних тендерах на публічні закупівлі загальною сумою 327 тисяч гривень. Зокрема, напочатку лютого уклав контракт із Недригайлівською селищною радою, щоб виготовити документацію для реконструкції Меморіалу Пам’яті та Слави в цьому селищі. У березні цього року уклав договір із «Кролевецьким ЖЕКом», щоб виготовити проєктно-кошторисні документи ремонту гуртожитку в Кролевці.

У коментарі Цукру Володимир Биков відповів, що керівник «НДІпроектреконструкція» зателефонував йому з пропозицією очолити посаду директора сумської філії. Адже попередній вже кілька місяців як звільнився. Конкурс на посаду не проводили, оскільки це не державна служба, а робота в державній установі.

— Ця посада не була конкурсною, зараз я не держслужбовець. Керівників філій призначає очільник «НДІпроектреконструкція» своїм наказом. Зі мною підписали контракт на рік. Крім того, у червні 2024 року Сумська ОВА не продовжила зі мною контракт на керівника департаментом, тож, зокрема, через це я там не працюю. Ймовірно, так зробили через те, що мене підозрюють в певній справі, — розповів Володимир.

Що про це говорять юристи

Як пояснює Анна Куц, юридична радниця з питань публічних закупівель Transparency International Ukraine, фізична особа не зможе брати участь в тендерах як ФОП через корупційне правопорушення лише за умови, якщо її притягнули до відповідальності й внесли відомості про неї до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення. Або якщо вирок суду про її злочин набрав чинності. Якщо немає ані вироку суду, ані внесення до реєстру, людина може брати участь у тендерах.

— Так само працює законодавство, коли участь в тендері бере підприємство, керівник якого є підозрюваним в корупції. Якщо він є лише підозрюваним, то жодних обмежень щодо участі немає. Основний механізм перевірки наявності або відсутності підстав для відмови в участі — це встановлення в тендері вимог до переможця тендеру надати витяг про несудимість. Якщо переможець не зробив цього, його тендерну пропозицію повинні відхилити.

Людина, підозрювана в корупції й відсторонена від посади, також може брати участь в конкурсному відборі на керівні посади інших державних підприємств, пояснює молодша юристка адвокатського об’єднання «GRACERS» Маргарита Ярошенко.

його стор
Володимир Биков. Фото: з його сторінки у Facebook

— Проте процедура призначення має передбачати відкритий конкурсний відбір, спеціальні перевірки, оцінку доброчесності та відповідності кандидата кваліфікаційним вимогам. Суспільна увага, репутаційні ризики та інституційна відповідальність — усе це відіграє важливу роль у прийнятті остаточного рішення, — розповідає Маргарита.

Статус підозрюваного — не вирок і не підтвердження, що людина дійсно вчинила корупційний злочин, а право особи на працю залишається незмінним, пояснює молодша юристка. Якщо її призначають на керівну посаду держпідприємства, уся процедура має відповідати Закону України «Про запобігання корупції», який передбачає спеціальну перевірку усіх кандидатів.

— Ця перевірка передбачає наявність чи відсутність судового рішення, яке набрало законної сили, відповідно до якого людину притягнули до кримінальної відповідальності, зокрема за корупцію. Окремі державні підприємства можуть встановлювати додаткові критерії до кандидатів для участі в конкурсі, зокрема, відсутність у відкритих джерелах інформації про недоброчесність, дотримання кандидатами етичних норм. Та статус підозрюваного може репутаційно ускладнити призначення на керівну посаду, — пояснює Маргарита.

cukr.city

Підписуйтесь на нас у ТЕЛЕГРАМ

Підписуйтесь на нас в ІНСТАГРАМ

Поділитися в соціальних мережах
08 січня
Деревина під прицілом: дискусії навколо нового законопроєкту №4197-Д
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу