Як мандрувати автостопом по Європі: поради від сумчан
Із відкриттям кордонів Європа стала не тільки жаданим, але і можливим місцем для відпочинку. З 11-го червня кордон перетнули близько … тисяч українців серед них і жителі Сум – Іра та Рома.
На довготривалу поїздку автостопом пара зважилася ще взимку. Протягом кількох місяців збиралися із думками та пакували речі. У подорож вирушили майже одразу після початку дії «безвізу» – 13-го червня, а вже 14-го перетнули польський кордон. Як їздити Європою не витрачаючи гроші на квитки та місця проживання читайте в інтерв’ю СпецКору з мандрівниками.
– Скільки країн планували відвідати і чи змінилося вже щось в процесі подорожі?
Іра: Із тих країн, які у нас не справдилися, це Німеччина, бо ми її тільки проїжджали, хоча планували зупинитися, і Швейцарія – ми туди не доїхали трошечки і в нас пропали хости там. Через це всього вийшло 9 країн за одну мандрівку замість запланованих 11. Але 9 – це прям ті, в яких ми побували, а не просто проїхали повз.
Рома: Так, це Польща, Норвегія, Швеція, Данія, Німеччина, Нідерланди, Бельгія, Люксембург і Франція.
Де було найкрутіше?
Іра, Рома: (в один голос): Норвегія.
Іра: у нас це всі питають і ми завжди кажемо, що в Норвегії, бо там дуже круто. По-перше: це природа, а по друге: столиця дійсно дуже прикольна. Я вже, наприклад, другий раз в Осло. Перший раз мені взагалі не сподобалося, а зараз у захваті. Там порт такий класний, там пахне морем. Ну дуже гарне місто, тільки трохи холодно.
– Як долали кордон з України? Що запитували на контрольно-пропускному пункті? Як «безвіз» – діє?
Рома: Так, діє. Ми переходили пішохідний кордон із Польшою. Іра їхала по візі, тому її довго не мучили, а я по безвізу. От у мене запитували про все, що пишуть в інтернеті: страховку, скільки є грошей (потрібно, щоб гроші обов’язково були готівкою, інакше відправлять знімати з картки), перевіряли зворотні квитки – у нас був квиток до Норвегії, а їм головне, аби ми виїхали з Польщі і бронювання готелю. Щоправда, бронювання ми відмінили згодом.
Іра: У нас було по 150 євро на людину, то по фінансам претензій не було, а перед нами був чоловік з сотнею євро та жіночка з сотнею доларів, то їх не пустили – сказали, що це мало.
Не було ніяких непорозумінь на кордоні?
Іра: Не було б, якби не любов Роми до сигарет. (посміхається)
Рома: Просто я курю і я брав із собою блок сигарет, а митні правила ми вирішили прочитати вже коли їхали електричкою до кордону. Виявилося, що одна людина може перетнути кордон тільки з двома пакунками , а в блоці – десять. Ми вирішили ризикнути, але не вийшло, мене на деякий час затримали у пункті пропуску. Я тоді навіть подумав кинути курити 🙂
Іра: Через цю ситуацію ми переходили кордон не 2 години, як могли б, а 6. Це, звичайно, трішки втомило. До речі, якщо пересікати піший кордон, то треба одразу готувати себе до довжелезних черг, які доведеться вистояти.
– Багато речей брали із собою, враховуючи те, що 9 країн і всі вони з різним температурним режимом?
Рома: Ні, не дуже. От у Іри був рюкзак невеликий і в мене трохи більший. Мій ми навантажили важкими речами, а їй, відповідно, поклали менше всього, бо летіли без багажу, то треба було все помістити в ручну поклажу.
Іра: Але в принципі, я вже багато раз літала, то не так і прискіпливо зазвичай перевіряють вагу і параметри поклажі, тому можна сказати, що ми трошки порушуємо, бо рюкзаки були дещо більшими 😉
– Яке загалом враження від Європи?
Рома: Все дуже-дуже відрізняється від України. Для мене це перша поїздка, тому навіть, коли я потрапив у Польшу, мені здавалося, що все кльово і чисто дуже. А в Норвегії взагалі прекрасно. Дуже красива природа в цій країні і люди добрі. Найдобріші, мабуть, з усіх, де ми були.
Іра: А в Скандинавії, наприклад, взагалі інший світ. Там люди навіть не знають, здається, що грошей може не вистачати. Хочуть яхту – купують собі яхту. Хочуть відпочити – їдуть куди заманеться. От нас, наприклад, хостив хлопець якому 27 і в ньогоє яхта. Він нас катав на ній.
– Як ви шукали взагалі людей у яких будете жити у Європі та скільки їх всього було?
Іра: Є спеціальна програма Cauchsurfing. Там потрібно зареєструватися і шукати варіанти в тих містах, де ви плануєте залишитися. Нам обирати особливо не приходилося, бо влітку дуже складно знайти вільний хост. Усього у нас було 5 хостів. В Копенгагені ми взагалі не знайшли, де жити, тому спали на заправці.
Рома: В Копенгагені круто дуже. Взагалі просто із правилами – можна спати на травичці парку просто і ніхто на тебе не дивитиметься як на ідіота.
– Наскільки важлива була англійська мова у подорожі?
Рома: Дуже важлива, а ще бажано хоча б на базовому рівні знати якусь ще мову, бо далеко не всі водії розуміють англійську. У мене рівень англійської не дуже, я знав буквально декілька фраз, рятувала в основному Іра – вона перекладач. Але я для себе після мандрівки вирішив, що я не поїду більше закордон без знання англійської хоча б на побутовому рівні.
– Які основні фрази допомагали?
Рома: «Excuse me» – Вибачте, «Do you have a cigarette?» – Чи є у вас сигарети?, «You go to direction of …?» – Ви їдете в сторону …?, «Do you have a some hot water?» – Чи є у вас гаряча вода?.
Іра: Крім того, треба обов’язково скачати собі на телефон програмку з основними фразами для автостопу в різних країнах, якщо водії раптом не знатимуть англійської.
– Українців зустрічали під час подорожі?
Іра: Так, дальнобійника з України на одній із заправок, коли стопили до Стокгольму. Дуже крутий чувак і дуже говіркий, ми думали ми ніколи не закінчимо розмову. За кілька хвилин ми знали майже все про нього та його родину. І ще в одному із міст ми жили разом із компанією з західної України – Вася, Марічка і Настя. Вони також, як і ми, подорожували автостопом і так вийшло, що як раз в ту саму ніч оселилися в тому ж домі, що і ми. Приємно за кордоном зустрічати людей із такими ж думками і мріями, як у тебе.
ТОП порад для тих, хто тільки збирається за кордон?
- почитати обов’язково митні правила країни через яку їдете до Європи;
- накупіть в Україні усіляких снеків – мівіни, вівсянки, печива, сухих супів;
- беріть мінімум речей, але пакуйте їх максимально щільно;
- візьміть картонки, маркери та стотч для того, аби робити таблички для автостопу;
- гроші на кордоні показувати треба обов’язково готівкою;
– Є щось схоже у Європі з Україною?
Рома: от зі мною зараз буде Іра сперечатися, але мені, наприклад, Швеція дуже схожа з Україною краєвидами. І от ми наприклад їхали автостопом вчора з Ромен в Охтирку, то вся ця природа гарна така і вона така рідна, в Польщі такого нема.
– Вже вирішили, яка мандрівка наступна?
Іра: хочемо об’їхати тепер Україну – 25 адміністративних центрів.
До слова, безвізовий режим запрацював в Україні з 11-го червня. Для того, аби скористатися його перевагами, українці обов’язково повинні мати біометричний паспорт.
Джерело: http://spec-kor.com.ua/