Унікальну ікону з Сумського художнього музею відновили харківські реставратори
Харківською академією дизайну та мистецтв на кафедрі реставрації була відновлена чудом уціліла ікона на полотні, яка довгий час зберігалася у неналежних умовах, повідомляє директорка Сумського обласного художнього музею ім. Н.Онацького Надія Юрченко.
Протягом трьох років фахівці працювали над поверненням цьому твору первинного стану. Під час реставрації виявилося, що зображення, в якому йдеться про події Першої світової війни є образ Божої Матері Августовської, а саме – іконою, написаною на честь явлення її у 1914 р. воїнам перед битвою під містом Августов Сувальської губернії (нині територія східної Польщі, Бєлостоцьке воєводство).
За переказами у вересні, напередодні боїв на Північно-Західному фронті, Гатчинський та Царскосельский кирасирський лейб-гвардейські полки йшли до місця боїв. Розташувавшись у наметовому містечку пізнього вечора, солдати побачили у зоряному небі, на тлі білого хреста, серед хмар, на повний зріст Богоматір з Немовлям, правиця її вказувала на Захід. Вражені побаченим, вони опустилися на коліна у молитві. Це священнодійство тривало понад сорок хвилин. А невдовзі, після цієї події в Августовських лісах відбулася битва, яка закінчилася великою перемогою. В цьому важкому бою жоден з воїнів – свідків явлення Богородиці не загинув.
Наприкінці 1915 р. з’явилось перше датоване зображення святого образу, а в березні наступного року ікона була ухвалена для молитви. Цікаво, що перші зображення були виконані на замовлення жінок, чоловіки яких були у тому бою.
Велика кількість цих ікон була написана лише за два роки до більшовицького перевороту. Вони були поширені і видавалися друком в листівках, плакатах та на сувенірній продукції, насамперед на великодніх яйцях, що ілюстрували чудесне явлення Божої Матері у першу світову війну. А після страти Миколи ІІ списки з цього образу як й ікони Богородиці «Державної», що дивним чином «з’явилася» в березні 1917р. – масово знищувалися більшовиками і довгий час були в забутті. Лише у 2008 р. Августовська ікона була внесена в офіційний місяцеслів святкування у день церковного новоліття – 14 вересня.
Існує п’ять основних ізводів ікони Августовської Божої Матері. Один з них композиційно повторює твір з зібрання сумського музею, написаний на теренах Сумщини (походить з с. Ярове Кролевецького р-ну). Серед інших вона вирізняється написом зі свідченням про пожертву – прізвищами жінок, коштом яких була створена ця ікона на полотні, вдячних за заступництво Богородиці перед важкими земними випробовуваннями їхніх чоловіків.
Богородиця за типом зображення – Одигітрія, вказує на доленосний шлях людей. В іконі домінує сюжетна лінія з акцентом на маріологічну символіку, що відповідає священним літургійним текстам про храм в душі, спасіння і вічну славу.
Джерело: http://xpress.sumy.ua/