У Глухові не знайдуть крайнього за хащі на кладовищах
Глухівчани негодують: коли на місцевих кладовищах наведуть лад. Некошена трава, купи зогнилих рослинних решток та спиляних гілок тижнями лежать на могилах, і нікому до цього немає діла.
Журналісти самі переконалися в тому хаосі, який панує на кладовищах. Наприклад, на Вознесенському зустріли глухівчанина Олександра, який прийшов із мотокосою поратися біля погребінь своїх батьків. Чоловік із болем розповідає, що таких бур’янів ще не бачив. Раніше, каже, доріжки косили та сміття вивозили, а зараз і того немає. Показує могилу Героя Радянського Союзу Миколи Баришева, яку мало б прибирати місто. Однак, бур’ян на ній – уже в зріст людини, лише погруддя проглядається. «Цей герой, якби побачив, до чого дійшло, напевно, знову в могилу ліг би», – сумно зітхає співрозмовник.
Спробували з’ясувати, хто ж повинен доглядати кладовища. Виявилося, що у Глухові все заплутано. Спочатку звернулися за коментарем до «Зеленбуду» – саме це товариство останніми роками відповідало за порядок на цвинтарях, бо вигравало тендери на благоустрій. Там підтвердили, що так було до березня цього року на підставі договору з управлінням ЖКГ. Скошування трави, вивіз сміття та спилювання дерев входило у комплекс робіт, які «Зеленбуд» мав виконувати. Але вольовим рішенням місцевої влади частину цих обов’язків, у тому числі й догляд за кладовищами, передали до комунального жеку, щоб забезпечити його роботою. Тому з весни «Зеленбуд» не має ніякого стосунку до прибирання цих територій.
Начальник управління ЖКГ Марія Сегеда підтвердила, що наразі кладовища знаходяться на балансі ВЖРЕКП, тобто жеку. За її словами, косити тут повинні за необхідності.
– Але, окрім стежок та центральних доріг, у нас є проблема із занедбаними могилами, за якими не хочуть доглядати рідні. Було б добре, якби в жеку, приміром, з’явилася така платна послуга для людей, – зауважила Марія Сегеда.
Що ж, платні послуги з утримання могил – це добре. Нехай пропонують. Але у нас питання в іншому: чому не прибираються кладовища
Дізнавшись відповідального, звернулися до директора ВЖРЕКП Олександра Стецюка з питанням, чому все ж на цвинтарях накопичився такий безлад. Але його відповідь завела у глухий кут.
– Справа в тому, що благоустрій на кладовищах повинні проводити служби, які здійснюють поховання, таких у нас дві – Старченко та Гриба, чи хто там у них зареєстрований. Саме вони і повинні доглядати за центральними стежками, вивозити сміття. А наше комунальне підприємство піклується про безіменні могили, поховання героїв та пам’ятні знаки, – стверджує Олександр Стецюк.
У ритуальній службі А. Гриба таким коментарям директора жеку здивувались. Пояснюють, що їхня служба може підготувати до поховання, привезти труну, квіти, замовити оркестр, викопати яму, акуратно прибрати після поховання, організувати поминальний обід. За це платять родичі померлого. Але в обов’язки аж ніяк не входить прибирання всього кладовища!
Остаточно заплутавшись, журналісти попросили, аби крапки над «і» розставив кваліфікований юрист. Олександр Осьмаков пояснив, що в комплекс послуг, які надають ритуальні служби, утримання кладовищ дійсно не входить, це регламентується законом «Про поховання та похоронну справу». Травою, сміттям, деревами займається власник або балансоутримувач цвинтаря. Власник території у цьому разі – міська рада. А балансоутримувач кладовища – жек.
На згадку спали слова співрозмовника Олександра, якого зустріли на кладовищі: «Хтось же керує містом, отримує за це гроші? Нам важливий результат, а його, на жаль, немає».