Вибухи з танку та артилерії: вночі ворог здійснив 2 обстріли Хотінської громади
Вночі у небі над Сумщиною збили 7 ворожих «Шахедів»
Вчора
На Сумщині протягом дня зафіксовано 69 вибухів
У Сумах після вчорашнього удару безпілотників підтвердили пошкодження 88 будівель
У Сумах три автомобілі потрапили в ДТПФОТО
Завтра на Сумщині прогнозується відключення електрики лише двом чергам
НСЗУ промоніторила медзаклади Сумщини: що відомо
У Сумах водія Toyota Land Cruiser затримали напідпитку
Сьогодні у Сумах продовжили прийом громадян, чиє житло пошкодили російські безпілотники
СумДУ отримав відзнаки за наукові досягнення до Всесвітнього дня науки
Сумська школа замовила за 7 млн ремонт їдальні з обладнанням по завищених цінах
На Сумщині через негоду без світла майже 10 тисяч абонентів
Старі та нові назви вулиць Охтирки
“Чорна дошка” Сумщини: з 59 сіл області під час Голодомору 1932-1933 років вивезли усі продукти
На Сумщині минулої доби піротехніки ДСНС знищили 6 вибухівок
Нардеп Тетяна Скрипка продовжує працювати над розбудовою інституту наставництва в Україні
Норвежці привезли Конотопу три генератори на 2,3 млн грн
У Сумах внаслідок вчорашньої атаки є пошкодження у коледжі харчових технологійФОТО
У Бурині ліквідували загоряння в будинку
У Сумах вшановували пам’ять жертв голодоморів
На Сущині зібрали понад 28 тонн жолудя
«Білі Янголи» Сумщини евакуювали родину з прикордонняФОТО
У Сумах збирають допомогу для 3-річної Сашуні, яка постраждала внаслідок ракетного удару
Сумчани зіграли матчі чемпіонату України з гандболу
У Конотопі прощаються із захисником України Олексієм Єгоровим
У Сумах відкрилась виставка фотографій військовихФОТО
У Шостці рятувальники ліквідували загоряння житлового будинкуФОТО
У Сумах п’яний водій хотів відкупитися від поліції за 500 доларів
У Сумах викрили чоловіка, який пограбував квартиру пенсіонерки
Сумчанки стартували на чемпіонаті України U-17 з пляжного волейболу

“Ми усі перемішалися на сцені”: театри із Сум та Луганська з виставами в Кракові

Із 17 по 24 квітня в Кракові триває Міжнародний фестиваль українського театру “Схід-Захід”. Девіз ювілейного фестивалю — “Мистецтво під кулями”.

Журналістки UAinKrakow.pl поспілкувалися з представниками Луганського та Сумського театрів про те, як вони ділять спільну сцену, як змінився український глядач і про вистави, що будуть грати в рамках фестивалю.

Про те, як ділять сцену та увагу глядача

Національний академічний театр драми та музичної комедії ім. Михайла Щепкіна із Сум з лютого 2022 року призупинив роботу через часткову окупацію області російськими військами. Проте вже в серпні, напередодні Дня Незалежності, колектив повернувся до роботи — в іншому складі, з іншим директором та в нових умовах, а приміщенням почав ділитися з Луганським театром.

Театр став першою культурною установою в місті, яка запрацювала під час повномасштабної війни. У підвальному приміщенні відкрили експериментальну сцену, яке вміщує до 60 глядачів. “Це єдина сцена, де вистави не припиняються під час повітряної тривоги, бо глядачі вже перебувають в укритті”, — розповідає директор Сумського театру Сергій Дорофеєв.

У кінці серпня театр почав грати вистави на малій і великій сценах, але кількість глядачів все ж обмежена — не більше 350 — бо саме таку кількість вміщує укриття. Зараз у приміщенні діють чотири майданчики: мала, велика, експериментальна сцена і концертний зал.

Сергій каже, що театри працюють автономно, тобто це дві юридичні установи, які окремо фінансуються, а Луганський театр винаймає приміщення на договірних умовах у Сумського. Все інше — це творча співпраця. Частина акторів працює паралельно в обох театрах чи періодично бере участь у постановках: “Із цим проблем немає, бо ми всі вже перемішалися”.

У Сумського й Луганського театрів є кілька великих спільних проєктів. Один з них — театралізований історико-патріотичний перформанс “Воля. Свобода. Перемога”, у якому колективи розповідають історію України від часів Київської Русі й до сьогодення. Також театри разом грають вистави “Коли дівчата грають Джаз…” і “Ромео і Джульєтта”.

“Ми усі перемішалися на сцені”: театри із Сум та Луганська з виставами в Кракові N UAinKrakow.pl
Фото з вистави “Ромео і Джульєтта”, спільного проєкту Сумського і Луганського театрів

Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр вже вдруге є переселенцем. У 2014 році трупа переїхала з Луганська до Сєвєродонецька, а у період повномасштабного вторгнення — до Сум. 

“Ми добре співпрацюємо, немає ніяких суперечок між колективами. Але сцену доводиться ділити, і це важко робити в одній будівлі — місця не вистачає. Ось ми робили виставу “Коли дівчата грають Джаз…” і на три прем’єрні дні зайняли велику сцену. Потім для спільного проєкту бракувало часу, щоб змонтувати сцену, зробити світло й звук. Це була дуже напружена робота, навіть на вихідних. Актори молодці, що витримують це”, — розповідає директор та художній керівник Луганського театру Олександр Гришков.

Сергій Дорофеєв ділиться, що за час повномасштабної війни глядачі змінилися: вони стали більш толерантними і терплячими, почали з розумінням ставитися до технічних проблем.

Директор Луганського театру говорить: “Ми робимо все для того, щоб сумський глядач про нас дізнався і ходив на вистави. Також не забуваємо про своїх глядачів з Луганська, що, на жаль, розкинуті по всій країні”.

“Ми були в Черкасах на гастролях з виставою, що привозили минулого року до Кракова (“Хто я” — прим. авт). Я не очікував, що прийде так багато луганчан. Ти їх впізнаєш і почуваєш себе як вдома. Ми не втрачаємо зв’язки з луганськими глядачами і будемо раді частіше їх бачити в Сумах”, — додає він.

Про вистави під час повітряних тривог

Олександр розповідає: якщо під час вистави починається повітряна тривога, то в театрі одразу роблять паузу, а люди йдуть у бомбосховище. Після закінчення тривоги виступ продовжують.

“Таких моментів, що була ввечері під час вистави довга тривога, у нас не було”, — говорить директор Луганського театру.

Директор Сумського театру додає: “Одного разу нам довелося чотири рази зупиняти дитячу виставу через повітряні тривоги. У результаті замість 50 хвилин вистава тривала аж три години, і жоден глядач не пішов раніше — всі дочекалися закінчення”. 

Що показуватимуть у Кракові

Луганський театр вже втретє на фестивалі “Схід-Захід”. Цьогоріч приїхав з новою виставою “Іх там нєт”, що вийшла в січні 2023 року за мотивами п’єси Алекс Вуд “Четверта стіна”. Режисер — Заслужений артист України Максим Булгаков, який наразі є військовослужбовцем та не зміг виїхати до Кракова.

“Іх там нєт” — вистава повністю адаптована під сьогодення. Там є і росіяни, і образи Путіна, Жиріновського, Міхалкова, Лєніна. Як мені здається, Алекс Вуд писала про людей в системі. Головний герой Жан хоче вирватися з цієї системи. Це те, що відбувається зараз із росією, і що вона робить з Україною. Тому я хочу попросити вас прийти на виставу: це треба побачити, обговорити і поділитися своїми враженнями”, — заохочує Олександр.

“Ми усі перемішалися на сцені”: театри із Сум та Луганська з виставами в Кракові N UAinKrakow.pl
Фото з вистави “Іх там нєт” Луганського театру

Директор впевнений: не можна втрачати надію на перемогу. За його словами, Луганський театр як птах фенікс — відроджується вже вдруге. У театрі зі сцени колектив завжди дякує ЗСУ, завдяки яким він може працювати.

“Кожному українцю, який зараз у Польщі, хочу побажати, щоб вони також вірили, донатили і спільними зусиллями ми цієї проклятої навали обов’язково позбавимося”, — впевнений Олександр.

Сумський академічний театр на цьогорічному випуску фестивалю “Схід-Захід” буде представляти виставу “Мама. 10 км” у постановці режисера Дмитра Некрасова. Вона складається з двох окремих драматичних творів, поєднаних темою війни. Премʼєра відбулася в лютому цього року.

Перша дія — пʼєса Ірини Феофінової про хлопчика з Маріуполя, який втратив дім, батьків, улюбленого пса. Це моновистава, у якій хлопчик йде зі зруйнованого міста і розповідає глядачам свою історію. Кожен кілометр — це окрема ситуація, яка відбулася з ним за час повномасштабного вторгнення.

Сергій зазначає: “Це реальна історія, яку мають знати і люди закордоном, і ті українці, які втомилися від війни”. 

Друга дія — це пʼєса Лєни Кудаєвої, яка називається “Один день”, а у версії сумського театру має назву “Мама”. Це також реальна історія. Вона про жінку-переселенку похилого віку, яка була змушена покинути Донецьк у 2014 році й усі дев’ять років жила  у вигнанні.

Сергій Дорофеєв додає: “На жаль, люди до 2022 року намагалися не помічати переселенців. Ми робили вигляд, ніби в нас усе нормально в країні, а якщо десь почалася болячка, то нехай собі болить. Ми не розуміли людей з Донецька і Луганська, поки не опинилися на їхньому місці… Тепер пів країни відчуває те саме. Тому дуже важливо проговорювати досвід внутрішньо переміщених осіб через мистецтво”.

uainkrakow.pl

Читайте нас також в ТЕЛЕГРАМ

Читайте нас також в ІНСТАГРАМ

Поділитися в соціальних мережах
07 червня
Як визначити свою чергу на відключення електроенергії не заходячи на сайт обленерго?
26 лютого
Видатного українського лікаря Сергія Лисенка нагородили Міжнародною премією миру (Німеччина – США)
30 грудня
«Аврора» передала 220 шоломів захисникам
02 вересня
В Черкассах есть свои Месси и Роналду: итоги футбольного первенства
24 червня
СБУ заявила, що нардеп Деркач завербований російською розвідкоюВІДЕО
З 1 вересня в українських школах планують розпочати переважно очне навчання – ОП
Українські військові вийшли з Сєвєродонецька – журналіст
Кремль відреагував на кандидатство України в ЄС: “головне, аби не було проблем для РФ”
У Херсоні підірвали колаборанта
Під Рязанню в Росії впав Іл-76
Українська авіація завдала потужних ударів по росіянах
США надають $450 млн військової допомоги Україні, у пакеті – РСЗВ та патрульні катери
Україна отримала статус кандидата на вступ в ЄС
23 червня
НБУ “надрукував” для уряду ще 35 мільярдів
McDonald’s може відкритися в Україні в серпні – Forbes
Перші американські HIMARS вже в Україні – Резніков
Суд заборонив партію Вітренко
Документи про завершення освіти будуть доступні в “Дії”
Європарламент підтримав кандидатський статус для України і Молдови
У Львові у закритому режимі готуються судити Медведчука
Британська розвідка: сили РФ просунулися в бік Лисичанська на 5 кілометрів
Влучання блискавки, утоплення, втрата свідомості: як надати домедичну допомогу
Зеленський: Пришвидшення перемоги – наша національна мета
22 червня
Вчителі з регіонів, де відновлять офлайн-навчання, мають повернутися на роботу – Шкарлет
Шольц: Німеччина продовжить постачати зброю Україні
В Україні повністю зупинено нафтопереробку – Вітренко
Туреччина заявила, що досягла прогресу з Росією щодо вивезення українського зерна
Росіяни випустили 7 ракет по Миколаєву – Кім
Європі порадили готуватись до зими без російського газу
У Ростовській області горів нафтопереробний завод, соцмережі писали про удар з безпілотника