Апеляційний суд зобов’язав «Сумигаз» здійснити перерахунок
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Сумської області розглянула чергову «газову» справу – апеляцію «ПАТ «Сумигаз» на рішення Зарічного районного суду м. Суми, згідно з яким газопостачальна компанія повинна перерахувати сумчанину кількість й вартість спожитого ним природного палива, починаючи з листопада 2016 року.
У травні цього року житель обласного центру, який мешкає в багатоповерховому будинку по вулиці М. Лушпи, 51 звернувся до місцевого суду з позовом, в якому просив визнати неправомірним й скасувати рішення комісії ПАТ, згідно з яким йому встановили фактичний об’єм спожитого газу на рівні граничного об’єму споживання. А це 9,8 м. куб. на одну людину. Ще однією вимогою позовної заяви сумчанина було зобов’язати товариство здійснити перерахунок спожитого блакитного палива за нормою 4,4 м. куб. Наприкінці липня цього року суд першої інстанції позовні вимоги чоловіка задовольнив.
Проте, відповідач не погодився з таким рішенням й подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення Зарічного районного суду м. Суми в частині задоволених позовних вимог. Зазначає, що відповідно до вимог Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов’язані забезпечити до 01.01.2018 року встановлення лічильників газу для населення, що використовує газ тільки для приготування їжі. При цьому обов’язок забезпечити встановлення лічильників газу трактується законом лише з технічної точки зору як виконання робіт і не включає в себе поняття повного фінансування таких робіт за кошти суб’єкта господарювання. У разі відмови споживача від встановлення за рахунок і за ініціативою оператора ГРМ вузла обліку природного газу останній, відповідно до вимог Кодексу ГРМ, має право змінити встановити фактичний об’єм спожитого природного газу на рівні граничних об’ємів споживання. Але виключно за умови наявності акта про порушення, складеного до вимог Кодексу ГРМ.
В липні минулого року представники ПАТ «Сумигаз» за кошти оператора ГРМ намагалися двічі встановити загальнобудинковий прилад обліку природного газу. Однак мешканці будинку щоразу від встановлення лічильника відмовлялися. Про це свідчать відповідні акти про порушення, які були складені працівниками ПАТ «Сумигаз». Про відмову мешканців будинку від загальнобудинкового приладу обліку вказує і запис, внесений власноруч головою будинкового комітету в один із актів.
Розглянувши справу, колегія суддів відмовила у задоволенні апеляційної скарги, а рішення місцевого суду – залишила без змін. Оскільки апелянтом не були надані належні та допустимі докази того, що споживачем було здійснено правопорушення у вигляді відмови від встановлення за рахунок Оператора ГРМ лічильника природного газу. Натомість, матеріали справи навпаки свідчать про те, що позивач висловив своє бажання про встановлення в квартирі індивідуального лічильника. Крім того, суду не було надано належних доказів, які б підтверджували, що порушення допущені саме позивачем, що акти про це складалися в його присутності і що він відмовився їх підписати. Зазначені обставини слугують достатніми підставами для визнання незаконним та скасування рішення постійно діючої комісії ПАТ «Сумигаз» щодо позивача.