Мерія Сум розгляне питання про передачу газових мереж до комунальної власності
Мерія Сум відповіла на електронну петицію щодо “повернення під контроль місцевої громади газорозподільчих мереж, які знаходились в оперативному управлінні газового(их) монополіста”. Нагадаємо, цю тему підняла сумчанка Юлія Романовська, яка вважає, що відсутність взаєморозумінням між громадянами та працівниками ПАТ “Сумигаз” останнім часом стала дуже помітною.
“Не дивлячись на те, що всі газорозподільчі мережі будувалися за власні кошти городян міста, всі вони надані містом у користування Сумигазу БЕЗОПЛАТНО, працівники ПАТ вважають за потрібне принижувати громаду міста та самовільно приймати якісь рішення, які мають негативний вплив на майно городян, підвищують і так високу соціальну напругу… необхідно провести сесію, на якій прийняти рішення, щодо повернення під контроль місцевої громади газорозподільчих мереж, які знаходяться в оперативному управлінні газового монополіста Сумигаз. Також необхідно об”явити конкурс і (або) створити КП, яке буде обслуговувати газорозподільчі мережі і буде вести свою роботу прозоро на користь міста, а не олігархів”, – йдеться у петиції.
Відповідь мерії наступна:
“Повідомляємо, що Ваша електронна петиція щодо повернення під контроль місцевої громади газорозподільних мереж, розміщена на порталі «Єдина система місцевих петицій», розглянута у відповідності з чинними нормативно-правовими актами.
1. Щодо контролю територіальної громади за використанням складових газорозподільної системи.
У комунальній власності територіальної громади міста Суми перебувають газопроводи, збудовані за кошти міського бюджету, та ті, які будували підприємства та приватні особи за власні кошти і в подальшому передали безкоштовно у власність громаді. На сьогоднішній день загальна протяжність цих газопроводів становить лише 72,97 км. Решта газопроводів (а це переважна більшість), які використовує ПАТ «Сумигаз» для постачання газу побутовим споживачам, – це газопроводи, збудовані за часів Радянського Союзу і являються державною власністю, та ті, які передані приватними юридичними та фізичними особами безпосередньо у власність товариства.
Складові газорозподільної системи (далі Майно), які перебувають у комунальній власності, на виконання рішень Сумської міської ради згідно з відповідними договорами передані у користування ПАТ «Сумигаз» (далі Користувач). При цьому власником переданого Майна залишається територіальна громади міста Суми (далі Власник).
Умовами договору передбачено наступне.
Власник має право:
– контролювати технічний та експлуатаційний стан майна, ефективність його використання, дотримання Користувачем вимог нормативно-правових актів та цільового призначення під час використання Майна;
– контролювати облік Майна;
– у випадку втрати (пошкодження, знищення), неналежної експлуатації майна з вини Користувача вимагати від Користувача відшкодування заподіяних збитків у повному обсязі та вжиття передбачених чинним законодавством заходів.
Користувач зобов’язаний:
– здійснювати технічне обслуговування Майна за власний рахунок;
– забезпечувати умови безпечної та безаварійної експлуатації майна;
– допускати Власника до огляду майна;
– приєднувати до Майна об’єкти системи газопостачання третіх осіб виключно за погодженням з Власником;
– відшкодовувати Власнику збитки, заподіяні втратою майна, що сталася внаслідок дій чи бездіяльності Користувача.
Таким чином, відповідними виконавчими органами Сумської міської ради, уповноваженими управляти майном територіальної громади міста Суми, контролюється користування складовими газорозподільної системи, які перебувають у комунальній власності.
2. Щодо альтернативи у виборі обслуговуючої організації.
Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» постачальником природного газу може бути лише суб’єкт господарювання, який здійснює діяльність із постачання природного газу на підставі ліцензії. На сьогодні ПАТ «Сумигаз» в місті Суми є єдиним ліцензіатом на діяльність, пов’язану з експлуатацією газорозподільних систем.
З метою вивчення питання щодо можливості та доцільності створення Сумською міською радою комунального підприємства, яке б могло отримати ліцензію на діяльність, пов’язану з експлуатацією та обслуговуванням газових мереж, по яких газ подається населенню, вирішено створити робочу групу, яка проведе детальні дослідження (у тому числі щодо можливості передачі з державної власності у комунальну власність територіальної громади міста Суми мереж, по яких газ подається до житлових будинків) та розрахунки з цього питання і надасть на розгляд Сумської міської ради відповідні висновки.
Таким чином, мова про передачу газових мереж у користування на конкурентних засадах може йти лише за умови передачі їх із державної власності у комунальну власність територіальної громади міста Суми та наявності як мінімум двох ліцензіатів на діяльність, пов’язану з експлуатацією та обслуговуванням газових мереж”.