Як зареєструватися ФОП та відкрити рахунок у банку
Багато хто думає, що стати ФОПом — це щось на кшталт вступу в секретний клуб: купа документів, черги в податковій і нескінченні питання, як-от “а що далі?”. Насправді все значно простіше. Якщо ви вирішили почати працювати на себе — продавати послуги, товари чи фрілансити — оформлення ФОП і відкриття рахунку в банку можна зробити швидко й без зайвого стресу.
У цій статті розповімо, які документи потрібні, як зареєструватися онлайн, а також як обрати банк і відкрити банківський рахунок ФОП без зайвих складнощів і бюрократії.
Що треба підготувати перед стартом
Перш ніж переходити до реєстрації ФОП, варто підготувати базовий пакет документів. Насамперед, вам потрібно заповнити заяву про державну реєстрацію ФОП (форма №1). Саме вона офіційно підтверджує, що ви відкриваєте власну справу. Реєстрація здійснюється безкоштовно.
Також необхідно мати паспорт (або інший документ, що посвідчує особу) та реєстраційний номер облікової картки платника податків. У деяких випадках можуть знадобитися ще додаткові документи — залежно від того, яку систему оподаткування ви обираєте.
Якщо ви хочете працювати на спрощеній системі (тобто бути платником єдиного податку), потрібно окремо подати заяву про перехід на неї. Якщо ж плануєте працювати на загальній системі оподаткування і хочете добровільно зареєструватися платником ПДВ, тоді знадобиться ще одна заява — спеціально для цього.
Як зареєструватися ФОП онлайн
Найзручніший спосіб оформити ФОП — через портал “Дія”. Для цього знадобиться лише електронний підпис та декілька хвилин вільного часу. Ви заповнюєте заяву онлайн, додаєте КВЕДи, обираєте систему оподаткування (за потреби — єдиний податок) і підписуєте все електронно.
Реєстрація зазвичай проходить протягом декількох годин, максимум — доба (без урахування вихідних). Додатково звертатися до податкової не потрібно — дані передаються автоматично. Після реєстрації витяг можна завантажити прямо з “Дії” або перевірити свій статус у реєстрі платників єдиного податку через особистий кабінет на сайті податкової.
Чи потрібен ФОПу рахунок у банку
Логічні наступні питання — що таке рахунок для ФОП, чи потрібен він та де його відкрити? Давайте розберемося.
Закон не зобов’язує ФОПа відкривати рахунок, якщо ви працюєте тільки з готівкою. Але якщо плануєте приймати оплату на картку, виставляти рахунки або підключати еквайринг — без цього інструменту не обійтись.
Спеціальний розрахунковий рахунок дає змогу:
- отримувати оплату від клієнтів;
- сплачувати податки та інші обов’язкові платежі;
- оплачувати витрати, пов’язані з бізнесом;
- вести облік доходів і витрат окремо від особистих коштів.
Сьогодні більшість банків пропонують зручне онлайн-обслуговування для ФОП. Але важливо обрати надійну фінансову установу, якій довіряють сотні тисяч підприємців — не лише через комфорт, а й для впевненого ведення бізнесу.
Наприклад, Райффайзен Банк пропонує сучасні та продумані рішення для підприємців, зокрема тарифний пакет “Бізнес Класик”, який об’єднує все необхідне для щоденних фінансових операцій:
- відкриття рахунку у гривні, доларах або євро без комісії;
- віртуальну картку Visa Business для бізнес-операцій;
- другу картку Visa Reward — для особистих витрат;
- безкоштовні перекази з бізнес-рахунку на свою особисту картку в межах банку;
- зручне керування рахунками через Raiffeisen Business Online;
- підключення еквайрингу та оренду терміналів (до речі, POS-термінал у перший місяць — без абонплати).
Як відкрити рахунок ФОП у Райфі
Відкрити бізнес-рахунок у Райффайзен Банку можна легко і без зайвої метушні. Головне — бути вже зареєстрованим як ФОП, мати встановлений застосунок “Дія” з ІПН та ID-карткою або закордонним паспортом, і не мати відкритого бізнес-рахунку в цьому банку.
У Райффайзен Банку рахунок для ФОП можна відкрити онлайн — з КЕП або без нього. В обох випадках усе просто: подаєте заявку на сайті, обираєте спосіб реєстрації (з КЕП або без), надаєте основні дані (ІПН, телефон, e-mail), проходите верифікацію через застосунок “Дія”, заповнюєте короткий опитувальник і обираєте відділення для обслуговування.
Якщо у вас є КЕП — підписання документів відбувається одразу онлайн. Якщо КЕП немає — підписати документи потрібно буде у відділенні. Після цього ви отримуєте доступ до Raiffeisen Business Online і можете повноцінно користуватись усіма послугами банку.
Як бачите, зареєструватися ФОП — не так вже й складно. Усе можна зробити онлайн, без черг і з мінімумом паперів. А відкриття рахунку в банку — це логічний наступний крок, який допоможе вам вести бізнес прозоро та зручно. Тож тепер маєте чіткий план дій. Успіхів у вашій справі!